Soner Göksay

Soner Göksay / Tuval üz.Yağlıboya 80×110 cm / 2013

Yaklaşık 45 yıldır resim yapan ve 30 yıldır da resmi sorgulayan biri olarak  anladım ki resmi ben yapmıyorum. Nereden bu kanıya vardım, anlatayım;

Resmi ben yapıyorum, çünkü benden bir parça ve benim duyu organlarım tarafından yönetiliyor. Ben yapmıyorum, çünkü bana ait olan süreç değil eser. Yaşantımdan tetiklenen içeriği, aldığım görsel öğreti ve tanrı vergisi yetenek harmanı ile biçimlendiriyorum. Bana ait değil, çünkü tüm  akılcı tanımlamalara rağmen,tasarlamış olduğum süreç, kontrolümden çıkıyor ve bu süreçte eser oluşmaya başlıyor. Açıkçası ” süreç”  heyecanlandırıyor beni, çünkü bana ait değil ve sürecin heyecanının beni ne zaman terk edeceğini de bilemiyorum. Bana ait değil çünkü, atölyeme günlerce giderek üstünde uğraştığım resim, bilemediğim bir itki ile birkaç saatte sonuca gidebiliyor. Plastik anlamda bu kadar sınırsız kompozisyon seçeneği varken,benim görmek istediğim, aklımın değil, ruhumun denetiminde  (denetimsizliği).

Son resmimde bunu yoğun olarak yaşadım;… evet sanat üretmek yaşama nedeni. Ve gerek depresyon, gerekse sağlıklı yaşam hali, üretime farklı kaynaklardan kapı açıyor. Sordum; sanat üretmek bir tür “bi-polar” duygu bozukluğuna mı gereksinim duyuyor diye, yanıtladım; belki de… Bahsettiklerim, teknik süreçleri tamamen tasarlamaya bağlı-bağımlı sanatçılar için geçerli değil. Bu,onlarda işlemez. Zaten hayatları boyunca depresyona girememe hastalıkları vardır. Duygu durumu değişkenliği net olarak üretimi etkiler..Ve Sanatçıların herhangi bir duyusu arızalıdır. Buradaki arıza, aşırı hassasiyet olarak açıklanabilir. Bu nedenle kısmen, eser taklit edilse de, yeteneğin taklidi yoktur. Sonuç olarak aklım, Modigliani filmindeki üretim sahnesine ve gökyüzüne bakan sanatçılara takıldı. Eserin, sanatçı için, bu kestiremediği süreçte tatminkar sonuçlanması, Tanrının ona verdiği,varoluşun en güzel hediyesidir. Çünkü o, yaşamın katlanılmazlarını kendince biçimlendirmiş, görsel ya da işitsel bir sonuç yaratmıştır.

………….

Soner Göksay

Soner Göksay

Resmin süreç içinde tasarlanmamış değişimi;

Soner Göksay

Soner Göksay