Hazır tuval alma olasılığınız yoksa,amerikan bezi,çuval gibi malzemelere astar atarak kullanabilirsiniz.Bezin gerileceği kasnak (şase),pahlı olmalıdır.Yani gerileceği yüzey ahşaba yapışmasın diye marangoz tarafından planya’da açılı hale getirilmelidir.

Şaseler

Şaseler

Bezin gerilme işlemi sonrasında astar hazırlığına başlayabilirsiniz.Astar hazırlamanın bir çok yolu vardır; eskiden çok kullanılan artık terk edilen yöntemlerden biri, arap zamkı’nı kaynatarak çözdükten sonra beze iki kat uygulamaktır. Aynı sıvıya üstübeç ilavesi de kullanılmıştır. Piyasada Gesso olarak bilinen tuval astarı, aslında akrilik esaslıdır.Akrilik boyadan daha ekonomik olması ve beyazın dahafazla tüketilmesi nedeniyle, beyaz akrilik yerine de kullanılabilir.

Gesso

Gesso

Bu astarı taklit etmenin en iyi yolu, plastik tutkal ve üstübeçi karıştırmaktır. Ayran kıvamında sulandırılan bir litre kadar astara 3-4 çorba kaşığı üstübeç eklenerek karıştırılabilir. Aynı tutkal aynı oranda, kiloluk beyaz plastik boya ile de karıştırılabilir.Bu astarlar iki kat atılmalıdır. İkinci kat,ilki tamamen kuruduktan sonra atılır. Astarlar arasında tuval yüzeyini zımparalarsanız, daha kusursuz sonuç alırsınız.  Şunu unutmamak gerekli; astarı 3-4 kat atarsanız,gözenekler tamamen tıkanır ve bezin dokusu kaybolur.

                                                                                                                     mindonart eğitmen