sürü

Bir varmış bir yokmuş, uzakta değil burnumuzun dibinde mış gibi yapanların devletinde mış gibi yapan bir hükümet varmış. Mış gibi yaparken zorlanmazmış mışılş mışıl uyuyanların bolluğunda. Burada mış gibi adil bir adalet, mış gibi değer gören kadın hakları, mış gibi sağlıklı sağlık hakları filan varmış. Gel gör ki bazılarını mışıl mışıl uyuyanlar arasında uyku tutmazmış. Bunların yüzleri biraz farklıymış, mış gibi değilmiş, ne ise oymuş. Aydınlık yüzleriyle mış gibi yapanların hilelerini yutmazlar,  mış gibi yapanların gerçek yüzlerini görürlermiş.

Sürü’yü gütmek, üç beş hayvanı sürmekten kolaydır. Sanat bizim gibi üç beş hayvanı insanlaştırdığı için güdenler tarafından sevilmez. Bizim insanlaşmamızı, sürüye kötü göstermenin yolu sanatı ucubeleştirmekten ve sürü lideri demeçlerinden geçer. İçine tükürürler sanatın,..ne olduğunu bilir gibi. Ama lider demeci bu ya; sürü anlamış gibi bile yapmaz, me’ler geçer.

Kitap okumak, olaylar hakkında sebep sonuç ilişkisi kurabilmek, sanata sahip çıkmak, mış gibi yapanların önünde, “yemiyoruz” bunları demektir.

   

          S A N A T T A N          mindonart              K O R K M A Y I N