Barok Akımı, başlangıcı ve bitişi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 17. ve 18. yüzyıllar arasında Avrupa’da yaygınlaşan bir anlatım biçimidir. Mimarlık, müzik, resim ve heykelin etkileyici temalar altında birleştirilmesini amaçlar. Genel olarak simetriye karşıt asimetriyi, geometrik biçimlere karşıt eğrisel biçimleri, durağanlığa karşıt hareketi ön plana çıkaran bir tarzdır. Rönesans tutumuna karşı gelen Maniyerizm’le ortak özellikler gösterir. Abartılı hareket duygusu ve net gözüken detayları ile dönemin müzik ve edebiyatında da kendini gösterir. Yoğun bir etki bırakan bu anlatım biçimi kendi alanında fazla eser verildiğinden bir dönem adı olarak anılmaya başlanmıştır. Roma’da kilise etkisinde doğmuşsa da, tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Mimaride Mimar Louis Le Vau ve bahçeci André Le Nôtre tarafından yapılan Versailles Sarayı, Barok mimarisinin en bilinen örneklerindendir. Bunun yanında, resimde Caravaggio, Rembrandt, Rubens, Vermeer; heykelde Gianlorenzo Bernini; müzikte Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Domenico Scarlatti, Georg Friedrich Handel, Georg Philipp Telemann Barok tarzında eser vermiş kişilere örnek olarak verilebilir.

Image

Ayrıca günümüzde de halen Barok tarzda eserler veren müzisyenler vardır. Örnek olarak ünlü gitar virtüözü Yngwie J. Malmsteen verilebilir. Barok tarzını en çok yansıttığı albümü ise Concerto Suite for Electric Guitar and Orchestra’dır.

            Barok Akımı , yalnızca müzikte, mimarlıkta , resimde be heykelde etkili olmamış, aynı zamanda moda’da çok büyük bir yer elde etmiştir. Dolce & Gabbana , Marni, Valentino ve Balmain gibi bir çok ünlü markanın da ilham kaynağı olmuştur.

         Image

                                                                                      mindonart / Nazlı Yazaydın