36662_403369938196_648548196_4373492_118272_n

Öncelikle belirtmeliyim ki, internet ortamında rastladığınız birçok kurs sitesi, kendi öğrencilerine ait olmayan görsellerle sayfalarını süslemektedir. Bu nedenle kurs alacağınız mekanı değil, kurs veren eğitmeni araştırınız.

Güzel Sanatlar Sınavları için hazırlık, ayrı bir efor gerektiren, zorlu bir süreçtir. Sınava giren öğrenciler arasında, güzel sanatlar lisesi mezunları da olduğu düşünülünce, düz lise mezununun ne kadar çok çalışması gerektiği daha belirginleşir.

Bu sınavlar öncelikli olarak, öğrencinin temel görüş ve tasarlama becerisini ölçer. Sınavda tek bir çalışma üzerinden aşama atlandığı için yapılan çalışmanın iyi olması dışında çarpıcı olması da önem taşır. Sınav aşamaları; Model, Kompozisyon ve İmgesel gibi aşamalara sahiptir.

1- Model Çalışmasında; Okul tarafından sağlanan Canlı Model’den (İnsan Figürü) etüd istenir.

2- Kompozisyon Çalışmasında; Önceden hazırlanmış düzenek’den (kompozisyon) renkli ya da siyah beyaz (okulun belirleyeceği teknik ile) etüd istenir.

3- İmgesel Çalışma’da; Öğrencinin hayal gücünü ve tasarlama becerisini ölçmek için etüd istenir. (Okul Tercihine göre bu etüd ; yazılı bir kompozisyondan çizim, kısa süreli bir model duruşunun hafızadan kopyası, parça parça verilen nesne ve kavramların kompozisyonu şeklinde verilebilir.)

Tabi bu sınav mantığı, öğrencinin seçmeyi düşündüğü bölüme bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

(sürecek)

mindonart eğitmen