untitled

Egon Schiele ekspresyonizmin Avusturalyalı temsilcilerindendir. Kendi stili, özgün, grafik imzası ve gelenekçi fikirlere karşı cesurca meydan okumasıyla tanınmıştır. Eserlerinde genellikle hüzün hakimdir ve sık sık erotizme rastlanır. Schiele, eserlerinde duygusal seviyeyi ve cinsel telaşı olağanüstü bir biçimde aktarabilmiştir. Çoğunlukla yakınları ve kendi portrelerini çizmiş, portrelerinde açıklayıcı ve sarsıcı açılar kullanmıştır.  Eserlerinde zaman zaman geleneksel motiflere yer verse de  daha çok biçimsel bozukluklarla ilgilenmiştir.

egon schiele 819

Schiele kısa kariyer hayatına rağmen oldukça üretken ve benzersiz bir teknik ressam olmuştur. Yirminci yüzyılın en iyi çizim örneklerini vermiştir. Resimlerinin temel özellikleri; grafikler, doğrusallıklar ve düzensiz konturlarla yapılan vurgulamalardır.

Gustav Klimt, Schiele’nin hem arkadaşı hem de akıl hocası olmuş, gelişip tanınmasına katkıda bulunmuştur. Schiele Klimt’ten fazlasıyla etkilenmiş, duygusal yoğunluk ve rahatsız edici derecede dışavurumculuk konularında hocasının izinden gitmiştir. Hatta erotik resimlere ve kadın bedenine odaklanarak daha da ileri seviyeye taşımıştır. Fakat çoğunlukla Klimt’in parıltılı eserlerinin aksine kasveti ve hüznü yansıtmayı tercih etmiştir.

Egon-Schiele-Anton-Josef-Trcka-1914

Egon Schiele oldukça başarılı kariyer hayatının tam tersine kötü şöhret ve skandallarla dolu bir özel hayata sahiptir. Hamile eşini İspanyol gribinden kaybettikten birkaç gün sonra aynı hastalıktan kendisi de vefat etmiştir. 28 yaşında ölmüş olmasına rağmen otuz binin üstünde eser bıraktığı üretken bir hayat sürmüştür. ( Figüratif Resmin Gücü; Egon Schiele burada )

Burçak Mutlu / mindonart / 2013