MIN JEONG SEO

1995 – 1998 arasında Tokyo ve Japonya’da Baskı Sanatları,

2003 – 2008 arasında  Stuttgart Devlet Güzel Sanatlar ve Tasarım Akademisinde Grafik sanatlar ve Seramik bölümlerinde çalışmalar yapan sanatçı halen Almanya’da yaşıyor.

Çok yönlü sanatçının çalışmalarından örnekler arasındaki porselen heykeller, geleneksel Japon Yakuza üslubunda yapılmış dövme desenleri ile bezenmiş profesyonel dansçıların kolları. Bu dansçıların kollarından alınan kalıplar  orjinal dans figürlerini yansıtıyor. Sanatçı, gerçek bir dövme nasıl deri altına işleniyorsa, kullandığı teknik ile bunu porselenin parlak katmanı altına uygulamış. Aşağıdaki çalışma 2006 yılına ait.

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

Aşağıdaki enstalasyonda ise,  sanatçı,  porselen elleri önceden pirinç ile biçimlendirmiş. Sergileme şekliyle, farklı yönlerde duran insanların incinmiş ellerini yansıtan bir etkiyi, bunları asarak  farklı bir atmosfere aktarmış. Misinalar sanki avuçları acıtan yağmur damlasına dönüşmüş.

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

Bir diğer yerleştirme sergisi, “büyümek” temalı. İnsan yaşamındaki çocukluk çekirdeğinin, tüm yaşam boyunca değişmeyeceğini, varlığını sürdüreceğini anlatıyor.

Min Jeong, Seo

Uygulama yöntemleri ne olursa olsun, yaşam ve ölüm arasındaki izler sanatçının çıkış noktasını oluşturuyor. Aşağıdaki yerleştirmenin adı da” İzler “; burada, ölü küçük hayvanların bedenlerini porselen ile kaplayarak fırınlıyor. Tüm organik parçalar yanarken geriye  ince bir porselen “ten” kalıyor. Ölü beden ateşte kaybolurken geriye onun devamı bir imge beliriyor. Aslında tüm bu süreç bir cenaze töreni gibi… Sanatçı için, sonuçtaki porselen obje de, süreç de aynı derecede önemli. ( Kendi anlatımı ile.)

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

Min Jeong, Seo

kalfa / 2013 / mindonart