Yağlıboya resim yaparken fırçaların uzun ömürlü olabilmesi için basit bazı yöntemlere başvurabiliriz. Teknik ne olursa olsun, fırçalar, inceltici içinde uzun süreli bırakılmamalıdır, bu fırçanın formunu bozar.

 

İncelticinin konulduğu kabın ( kavanoz,metal kutu vb.) içine uygun boyutta bir taş parçası yerleştirilirse, fırçanın kıllarını temizlemek kolaylaşır. Taşın etrafına çöken boya çözeltisi sayesinde inceltici yüzeyi temiz kalır.

 

 

Fırçalar;  (sentetik ya da doğal kıllı) selülozik incelticileri sevmezler, bunların çürütücü özelliği fırçaları hızla yıpratır. Bu nedenle en iyi çözüm, saf ( kokusu azaltılmış ) sentetik tinerdir.

 

 

Bu tineri fırça temizlemek için kullanırken, aynı tiner içine  8/2 oranında haşhaş yağı ekleyerek,  ana incelticiniz olarak kullanabilirsiniz. Bu oranı hızınıza göre, zaman içinde ayarlamanız da mümkündür. Resminiz aralıklarla birkaç hafta sürüyorsa haşhaş yağı miktarını arttırabilirsiniz. Hatta yarı yarıya oranlanarak kullanabilirsiniz. Doğal olarak, yağ miktarı arttıkça renk daha parlaklaşır ve kuruma gecikir. Öte yandan, süratli çalışıyorsanız bu parlaklık meselesini, tam kuruma gerçekleştikten sonra uygulayacağınız vernikleme işlemi ile çözebilirsiniz.

mindonart eğitmen / 2013