Sennelier-Pastel-Box

Sennelier-Pastel-Box

Bu malzeme her ne kadar füzen / kömür kalem çalışmasına benzer uygulansa da, renkli ve kat kat uygulama özelliği ile doygun üç boyut etüdlerinde tercih edilir. Malzeme bazı yardımcı gereçlerle daha iyi yönetilebilir. Bir keçe parçası ya da sıkıştırılmış kağıt (ince külah halinde) boyanın homojen bir şekilde dağıtılmasına yardımcıdır.

Sabitleme yapılmadan kullanılamayan teknik, süreç içinde üç dört kez fikze edilmelidir. Bunun için normal saç spreyi kullanılabileceği gibi, hazır fikzatifler de kullanılabilir. Bu fikzatifler 25-30 cm mesafeden dikkatlice yapılmalıdır, yüzeyin ıslanmasına izin verilmemelidir. Açık renk pasteller fikze işleminde matlaşırlar, bu nedenle en açık-beyaz dokunuşlar en sona bırakılır ve gerekirse sabitlenmezler.

Toz pastel uygulamalarında ,bu teknik için üretilen kağıtlar tercih edilebilir. Yüzeyi dokulu bu kağıtlar farklı ve geniş bir renk skalasında satılırlar.

Toz pasteller karışık teknik uygulamalarına elverişli malzemeler değildir ve titiz, aynı zamanda ağır çalışma alışkanlığı olan, teknik karakterli sanatçıların seçimidir.

Larain Briggs

Larain Briggs

Larain Briggs site burada

mindonart eğitmen / 2013