earring

 

Jan Vermeer

Çoğunuz, Barok sanatın önemli ustalarından Hollandalı sanatçı Vermeer ile, ” İnci Küpeli Kız ” filmi ile tanıştı. Sanat tarihinde, ölümünden yüz yıl sonra tanınmış bir sanatçı olarak ve de hakkında pek az şey bilindiği düşünüldüğünde bu, şaşırtıcı değildir. Kadınlarla çevrili bir hayat içinde evcil ve uysal bir hayat yaşadığı düşünülebilir. Ancak sanatı ile kazanmasının güçlükleri ve borçlarının sıkıntısı ile 43 yaşında öldüğünü bildiğimiz Vermeer, düşünüldüğü gibi pek de tembel olmayabilir. Senede üç beş resim bitirmesi, 20 yıllık evlilikte 14 hamilelik yaşayan bir eş ve bu çocuklarla geçen kısa bir ömre sığan üretim anları düşünüldüğünde çok şaşırtıcı gelmemeli. Kaldı ki, sanatçının tuvali, klasik barok akımının ağır fırça işçiliğine sahip, aylar sürebilen bir üretime gereksinim duyan bir teknikle boyanmıştır.

İnci küpeli kız resminde kullandığı modelin filmdeki sevgili figüründen ziyade, kızkardeşi olma ihtimali daha yüksek. Sanatçının ışığı ve perspektifi kullanma biçimi, bugün bir çok eleştirmen tarafından öngörülen döneme ait bir optik teknik ile yapıldığı tezini güçlü kılıyor. Camera Obscura; aslında bir tür yansıtma tekniği ve çok farklı modellerde üretilen, içinde lens içeren kutucuklardan oluşuyor. Lens, ışığın etkisini de, perspektif etkiyi de güçlendiriyor. Her ne kadar sanatçının bu yöntemlerden destek aldığı düşünülse de, bunun tuvalde kullanımı, gün ışığı koşullarında sorunlara yol açacak, günün değişen saatlerinde zorlayıcı olacaktır.O nedenle öncelikle çizimi yaparken, perspektif etkide kullanması daha büyük bir olasılık gibi görünüyor. Sanatçıya ait ön çalışma bulunamaması da bu varsayımı güçlendiriyor.

Sanatçının bilinen özelliklerinden birisi de; dönemin en pahalı ham maddelerine sahip renkleri resimlerinde kullanmasıdır. Barok dönem resmi ile anılmasına karşılık, ışığı kullanışındaki saflık ve renklerin yalınlığı romantik bir etki yaratır. İnci Küpeli Kız incelendiğinde, onun,poz vermiş bir modelden ziyade, fotoğraf makinası ile yakalanmış bir enstantane olduğu izlenimine kapılırız. Modelin yüzü son derece etkileyici, saf ve masum bir ifade ile bakmaktadır bize…

kalfa / mindonart 2013