Biraz sağa sola sataşasım var. Bireysellğin içinde, bir bireysel üretimin paylaşımı, ister istemez kaçak dövüşler gerektiriyor. Sanatçı ,elinde işi , satmaya çalışmaz kendini çünkü. Onun, işini satan aracılara ihtiyacı vardır. Evet bu aracılar ihtiyaçtır gerçekten de. Bazı narsistik sanatçının dizginlenip, satış yapmasına imkan sağlayan onlardır. Hoş ya, bir zenaatkarı da sanatçı mertebesinden besleyip, “kendine teslim olmuşlara” hızla bir sanatçı oluşturma becerileri de vardır. Benden söylemesi, alıcı da belli bir kültüre sahip değilse satıcının kollarındadır koşulsuz. Resim; ister dekoratif, ister sağlam pentür, ister gelenekçi, ister çağdaş olsun, yeni” bir şeyler”den bahsetme becerisi ancak onu olgunlaştırır. Bir entelektüel birikim gerektirir özetle. Balaban misali gelenekçi çıkışlı da olsa, Doğançay misali çağdaş da olsa, sınıflandırılacağı yerde hak ettiği değeri görmesi için farklılıktan bahsetmesi gerekir. Sanatı gelişmemiş toplumları düşünün,  neyi gelişmiştir ki? Ya da gelişmiş bir toplum gösterin sanatsız, var mı? Türkiye’nin içinde, gelişmiş sanat ve gelişmiş sanatseverler varken, heykel yıkan, sanata tüküren gelişmemiş zihniyetler nasıl bir gelişim köprüsü kurabilirler? Kısa tutalım okunsun,…sabrın olmadığı günümüzde sabrına hayranlık duyabileceğimiz işler gösterin, var mı?

Kurslarda boyayı yağla karıştırmayı öğrenmişlerin, çiğ renkli rengarenk tuvallerinde ,Bob Ross misali yaşama sevinci duyanların bolluğunda… Kitch‘inizi sevsinler.

……………………….

Çoğunuz onu TRT’de resim yapan adam olarak tanıdı. Bob Ross, belki de, onu seslendirenin sıcak sesi sayesinde, yarım saatte tamamladığı resimler ile sevgi kazandı. Zaten yapımın adı da joy of painting, “Resim Sevinci” olarak seçilmişti. Kötü zevk ürünü üretimlerin, beğeninin gelişimine giden yolda bir basamak olabileceği düşünüldüğünde bu tür resimler sanatı sevdirme adına katkıda bulunabilir. İyimser bir tahminle resim ve sanat sever sayısı artabilir. Öyle mi oldu dersiniz?

……………………..

1942 doğumlu Bob Ross, Amerikalı ressam ve tv yapımcısı ,1995 yılında öldü. Ressamın, sanatçı sıfatına terfisi , yaptığı resimlerin ezber temelli ve geniş fırçanın çok yönlü kullanma becerisinin ona yüklediği yoğun zenaatkar görüntüsünün gölgesinde kalmıştır. Kitch, bilindiği gibi çoğunluk tarafından beğenilen, geliştirilmemiş bir beğeni taslağıdır. Aslında Bob Ross resminde hayranlık uyandıran, ortaya çıkan görüntüden öte, kısa sürede yaşanan illüzyonda beliren suretin hızıdır.

……………………

yazı bitti,… elde kalan bir avuç soru? Soru sordurmayı başarmak ne iyi..

  Brutaltouch / mindonart 2013