Bosch ve Arcimboldo : Dali’den beter Sürrealistler

Sürrealizm; Yazın ve Resimde 1920′ lerdeki bu hareket, gerçeklik ve rüyanın harmanından oluşturulan gerçek üstü deneyimlerden oluşuyordu. Sanatçılar, gündelik objeleri kurgusal bir sıradışılık ile kompozisyonlarına katıyor ve kişisel sembolleri ile bir felsefi olgu peşinden gidiyorlardı. Avrupa’da, Öncü (Avant Garde) akımlardan Dadaizm ile ikinci atağını yapan Sürrealizm farklı formlarda etkisini sürdürdü.  Peki, insanların sanatsal üretim anlamında gerçeküstü denemeleri daha önceleri olmamışmıydı? Acaba 1450 doğumlu Hieronymus Bosch ilk Sürrealistmiydi?

Hakkında pek bir şey bilinmiyor,sadece resmi bazı kayıtlar var. The Garden of Earthly Delights üçlüsüne göz atalım. İlk panel Adem Havva betimlemesi, orta, yaşamsal hazlar ve üçüncüsü cehennem azabı resimleri, çok sayıda Sürrealist Figür içermektedir. Fantastik bir  kurgu, ögeler ve gerçekliğin absürd ilişkisine sahip bu üçlü, Sürrealist değilse nedir?

Hieronymus Bosch. The Garden of Earthly Delights.  c.1503-1504. Ahşap üz.Yağlıboya, 220x389 cm.   Prado Müzesi Madrid, İspanya. (w)

Hieronymus Bosch / The Garden of Earthly Delights / 1503-1504.
Ahşap üz.Yağlıboya, 220×389 cm. Prado Müzesi Madrid, İspanya.

detail_garden_of_earthly

BOSCH

Huzurlu ve fantastik bir bahçede uyum kompozisyonu, kurgusal anlamda oldukça Sürrealist.

bosch_garden_of_earthly_det

BOSCH

Yeryüzüne ait tatlar; Hem Kaotik, hem fantastik, hem gerçeküstü.

garden_of_earthly_detailtwo

BOSCH

Ve nihayetinde, Sürrealist biçimsel iliştirme ve kurguların fantastik dünyası.

Arcimboldo portrelerine göz atalım;….

İtalyan sanatçı Giuseppe Arcimboldo, sebze ve meyvelerden oluşturduğu gerçeküstü resimlerle tanınmakta. Bir portrenin, farklı formlarda zorlamaların kompozisyonu halinde düzenlenmesi, Sürrealizmin “birliktelik çelişkisi” yaklaşımına çok uygundur.

Arcimboldo

ARCIMBOLDO

ARCIMBOLDO

ARCIMBOLDO

ARCIMBOLDO

ARCIMBOLDO

Aradan neredeyse 400 yıl geçince belki de sanatçılar, davranışsal olarak da Sürrealist bir yaşam sürme lüksüne sahip olmuşlardır.

Dali; İspanyol Sürrealist ; ilk değildi, ancak bir deli gibi yaşama becerisine sahip, saplantılı ve yetenekli sanatçı :.. bıyıklarını mumla kaplayarak yarattığı şov dünyası içinde yaptıklarının teknik dehasına dünyayı hayran bırakmayı başardı.

DALİ

DALİ

mindonart / 2013