1.sayı kapak sayfası /Belkıs Fırat / Şehir Tiyatrosu Sanatçısı

1.sayı kapak sayfası /Belkıs Fırat / Şehir Tiyatrosu Sanatçısı

“FOTOĞRAF” Dergisinin ilk iki sayısı

Şinasi Barutçu, Safder Sürel’le birlikte 1945 yılında Türkiye’nin ilk fotoğraf dergisi olan, FOTO’yu yayınladıktan sonra 1948’de İzmir’de Fikri Göksay ,”FOTOĞRAF ” dergisini çıkardı.  Dergi,  amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katılımı ile zenginleşti. Kaç sayı yayınlanabildiğini bilmemekle birlikte, elimde olan ilk iki sayının orjinallerinden yola çıkarak bundan 65 yıl öncesi İzmir’de yayınlanan dergiden kesitler vermek istedim.

Aşağıda Fikri Göksay’ın 1. sayıda yazdığı önsöz var;

Bir San’at dergisi çıkarmayı düşündük, bizim bu cesaretimizi pek tabii bulamayanlar oldu.Burada onlarla konuşmak davamızın ana hatlarını belirtmek olacak.

Yurdun hemen 54 vilayet merkezini ve belli başlı kazalarını bir kaçar defa gezmek fırsatını buldum. Oralarda yardımdan ve her türlü mesleki temastan uzak, heder olmuş kıymetlere rastladım. Bunlar içerisinde 1935 senesinde, renkli filmlerini kendisi develope eden, tabii ışıkla çalışan otomatik tab’ı teşkilatı kuran, bir düğmeye basmakla gene otomatikman filimlerini değiştiren ve kendi kendine fotoğraf çeken otomatik pozometreli otomatik net tertibatlı agrandizörlerini o yokluklar içinde kendi kendine yapanlara rastladım.

Trakya’da bir seyyar fotoğrafçı tanırım; sandığının ön kısmına yaptığı küçük tertibatla sinema aparatörlerini bile öğünmeye sevkeden ( Tabiat içinde çift poz ) ları altıya kadar çıkarmaya ve onlara girift şekiller, kaynaşmalar vermeye muvaffak olmuştur.

İşte sayın okurlarım; dün karanlık odalarınıza kadar girip çıktığım ve aranızda çalıştığım,tecrübeler yaptığım o günlerin verdiği cür’etle bu dergiyi çıkarmayı düşündüm.Gayem birimizin bildiğini diğerimize nakletmeye vasıta olmak ve bu suretle memleket san’at kültürüne bir basamak ilave etmek.Yurt içinde ileri meslektaşların tecrübelerini ve eserlerini,yurt dışında bizden üstün çalışan san’atkarları, yazı tercümelerini ve fotoğraflarını sayfalarımıza almak. Yoksa davamız ne malumatfuruşluk ne üstün bir dergi çıkarmak, ne de mide davasıdır. Bu bir  san’at davasıdır.

Fikri Göksay Nisan 1948

2.sayı kapak

2.sayı kapak

………………………………………….

Evet, Fikri Göksay’ın Önsözü’ndeki son cümle için, bugün biz de günün imkanları ile çalışıyoruz. Elimde sayfalar küf kokulu, yırtık ve sararmış durumda, ancak derginin yayınlanma heyecanını garip bir şekilde hissediyorum. Dergi,  dönemin popüler ses sanatçıları ve artistlerine de yer vermiş. Çok sayıda, dönemin Türkçesi ile yayınlanmış reklam, serbest fotoğraf yazıları ve teknik çevirilerden oluşan 34 sayfaya sahip. Dergi içinde gözüme ilişen hoş bir not;

” Küçük bir masraf ve klişe bedeli ödendiği taktirde meslektaşlarımızın çektikleri fotoğrafların beyenilenleri dergiye girebilir.”

Bugünün şartlarında, sanırım en çok etkilendiğim yazı ve reklamlardaki dilin samimiyeti;

EN HOŞ; Altınbaş yağsız kremlerini ısrarla isteyiniz. Çünkü size güzelliğin  en büyük sırrını veriyor. ”

Bir reklam sayfası

Bir reklam sayfası

1. sayı kapak içi " KODAK " reklamı

1. sayı kapak içi ” KODAK ” reklamı

Bundan 65 yıl öncesinde böyle bir dergiye sahip olmak, bugün internet üzerinde bilgiye ulaşma hadisesinden çok daha değerliydi. Bugün klavye başında, geçmişi paylaşmak üzere sizlere aktarırken, geçmişin mis kokusunu ve sayfaların okunmuşluğunu hissettiremediğim için bir şeyler eksik…

soner göksay 2013 / mindonart