Maki (Maquis), Akdeniz ikliminde görülen bir tür çalı tipi veya bodur bir ağaç türü olarak bilinmekte. Bu bodur ağaçlar, her ne kadar Akdeniz bitki örtüsü ile ilişkilendirilse de aynı zamanda California eyaletinde, Güney Afrika’da, Şili sahillerinde ve Kuzey Asya’nın bazı bölgelerinde de yer almakta. İzmir kentinin bitki örtüsü içinde de önemli bir yer tutmakta olan bu bitkiler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da bir grup direnişçi tarafından politik anlamlar içeren bir metonim olarak da kullanılmış.

İzmir’de adından söz ettirmeye başlayan  Maquis Projects adlı yeni sanatsal oluşumun ismi de bu bitkiden yola çıkarak ortaya kondu. Maki bitkisinin dünyanın farklı coğrafyalarında birbirinden bağımsız ortamlarda nasıl olup da birbirine benzer ama bir o kadar da tuhaf bir biçimde yetişiyor olması, Maquis Projects fikrinin ortaya çıkmasında temel bir ilham kaynağı olmuş. Proje kapsamında yer alması düşünülen sanatsal deneyimlerde de bireyin farklı deneysel ve politik koşullar altında, nasıl farklı güç odakları ve yol arayışları içinde oldukları ve bu süreçte beliren sorulara nasıl cevap verebildikleri proje için temel bir sorunsal olarak belirlenmiş.  Maquis Projects adlı projenin İzmir’in Kemeraltı bölgesinde kurulmuş olması da bu anlamda tesadüfi değil. Kemeraltı bölgesinin kent içinde maki bitkisine ait beklenmedik doğal karakteristikleri ile kurduğu analoji oluşumun kurucusu Thomas Keogh için projenin kurgusunda önemli bir rol oynamış.

_DSC0121

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde aynı zamanda öğretim görevlisi de olan Thomas Keogh proje için şöyle diyor: “Maquis Projects yaratıcı bireyler ve gruplar için anlamlı eylemler yaratacak alternatifler sunmayı, kültürel ve sosyal malzemeyi sanatsal formlarda sunmak için bir platform yaratmayı amaçlayan bir mekan”.

Maquis Projects’in ilk çalışması 25 Ekim 2013 tarihinde Thomas Keogh ve Ali Kemal Ertem önderliğinde sanatseverler ile buluştu. Projenin ilk etkinliğinde Sarah Alford, Can Başdoğan, Sara Berti, Samantha Bittmann, Angela Burns, Wai Yan, Aoiffe Collins, O.Mete Demirbaş, Fırat Erdim, Fresk, Nina Kerzelli, Marisol Malatesta, Yeni Mao, Gürkan Mıhçı, M.Matthew Palmer, ben Farrelly Roche, Olivia Valentine adlı sanatçılar çalışmaları ile yer aldı. Küratörlüğünü Thomas Keogh’un yaptığı sergide grafiti çalışmaları, video enstalasyonları, duvar eskizleri, heykel ve performans projeleri gibi birçok çalışma yer aldı. İlk sergi 22/11/2013 tarihinde sona ermiştir. Gelecek sergi İtalyan sanatçı Sara Berti tarafından 15/12/2013 tarihinde ziyarete açılacaktır.

dilek himam / mindonart 2013