Kirsty Mitchell | Wonderland

1976 doğumlu İngiliz sanatçı Kirsty Mitchell en büyük ilhamlarından birisini annesi olarak görüyor.  Geçirdiği güzel çocukluk zamanlarında annesinin hayal gücünün ve güzelliğe olan inancının işlerine yansıdığını belirtiyor.

Sanatçı 25 yaşına kadar sanat tarihi, güzel sanatlar ve fotoğrafçılık gibi alanlarda dersler almış ve Londra Moda Kolejinde performans kostümleri konusunda kendini geliştirmiştir. Mezun olduktan sonra bir süre sektörde çalışmış ancak eğitimini devam ettirmeye karar vermiştir. 2001 yılında Ravensbourne Sanat Kolejinde Moda Tasarımı alanında üstün bir başarı göstererek mezun olan Kirsty Mitchell Alexander McQueen ve Hussein Chalayan gibi başarılı ve ilham verici tasarımcılarla da çalışma imkânı bulmuştur.

Kirsty Mitchell | Wonderland

Global bir moda markasında kıdemli tasarımcı olarak uzun süre faaliyet gösteren Mitchell 2007 yılında çeşitli sağlık problemleri nedeniyle değişiklik yapmaya karar vermiş ve fotoğrafçılığa soyunmuştur.  Beklemediği bir biçimde fotoğrafçılığa tutkuyla bağlanmış ve fotoğraf çekmenin hissettirdiği uç duygulara kapılmıştır. İnsanların sıradan hareketlerine bile farklı bir gözle bakmaya başlamış ve yabancı yüzleri fotoğraflamayı yeni bir amaç edinmiştir.

Kirsty Mitchell | Wonderland

Mart 2008’de annesinin beyninde bulunan tümör nedeniyle üzüntülü zamanlar geçiren sanatçı fotoğraf çekmeye bu olay nedeniyle daha fazla bağlanmış ve duygularını fotoğraflarla anlatmaya başlamıştır. Fotoğraf çekmeyi bir kaçış olarak nitelendiren sanatçı zaman zaman lensin önüne kendisi de geçmiş ve bu anları fotoğraflamıştır.

Kirtsty Mitchell | Wonderland

2008 yılının Kasım ayında annesi hayata veda etmiştir. Annesinin ölümünden etkilenen sanatçı kendisini işine daha çok kaptırmaya ve daha fazla çalışmaya başlamıştır. Fotoğraflarında arka planları ve kostümleri kendisi tasarlamaya ve bunlarla birlikte fotoğraflarında hikâyeler yaratmaya başlamıştır.  Hayallerindeki hikâyeleri fotoğraflarıyla somutlaştırmış ve bu işten çok fazla zevk almaya başlamıştır. Bu nedenle 2011 yılında moda kariyerini sonlandırıp tamamen fotoğrafçılığa odaklanmıştır.

Sanatçı hayatının güzelleştiğini, hiç bilmediği yerlere gidip hayal gücünü sınırsız bir şekilde yansıtabildiğini ve hayata tutunmak için bir nedeni olduğunu ve fotoğraf çekmenin onun için bir tutku olduğunu dile getiriyor.

Aşağıda Wonderland Kamera Arkası örneklerine yer verilmiştir;

book_pit_small

Heather2

kirstymitchellwonderland7

Daha fazlası için; Kirsty Mitchell’in resmi websitesi

Simay Esmek / mindonart 2013