1941 doğumlu Grace Coddington aktif olarak Vogue Amerika’da kreatif direktörlük yapıyor ve gençliğinde Vogue için modellik bile yapmış. Peki bu noktaya nasıl geldi ve modayla ilgili serüveni nasıl başladı?

     Grace Coddington modayla ilk olarak gençlik yıllarında Vogue dergisi sayesinde tanışmış. Pek de sosyal olmayan bu genç ve soluk tenli hanım çoğu boş zamanını Vogue okuyarak geçirmiş. Şehirden ve lüks alışveriş imkanlarından çok  uzak yaşadığından dolayı bu dergi onun moda ile ilgili tek bağlantı olmuş ve bu dergiye bir okur olarak dört elle sarılmış.

Grace Coddignton, Modellik Yılları

           O 17 yaşındayken Vogue’da bir modellik yarışması düzenlenmiş ve bir başkası onun fotoğraflarını yarışmaya yollamış. Beklemediği bir şekilde yarışmayı kazanmış ve böylece Vogue için modellik yapmaya başlamış. Hayallerini süsleyen bir dergide model olmak bir genç kız için kuşkusuz rüya gibi bir deneyim olmuş.

Modellik serüveni  başarılı bir biçimde sürerken 26 yaşında trajik bir trafik kazası geçirmiş ve tek göz kapağı hasarlanmış. Üzücü bir şekilde modellik kariyeri sona ermiş. Ancak bu onun Vogue’a veda etmesi anlamına mı gelmiş? Kesinlikle hayır!

28 yaşındayken derginin İngiliz editörüyle yaptığı başarılı mülakattan sonra çaylak editör olarak Vogue’la çalışmaya başlamış ve 19 yıl sonra çok ama çok başarılı bir kreatif direktör haline gelmiş.

       Bugün kariyerinde Anna Wintour gibi (Vogue Amerika, Genel Yayın Yönetmeni) zorlu kişilerle birlikte çalışan ve Anna Wintour’a karşı sözünü geçirebilen nadir insanlardan birisidir.

                 Kameramanla modelin birlikte aynı kareyi paylaştığı ve stylingini yaptığı çekimlerinden birisinde (bu sahne “The September Issue filminde de mevcut) kameramanın göbeğinin rötüşlanmasını isteyen Anna Wintour’a, herkesin modeller gibi kusursuz bir vücuda sahip olamayacağını, bunun bir zorunluluk olmadığını hatırlatmış ve kameramanımız göbekli bir şekilde kalmayı başarmıştır. Bu nadir başarıya karşı, en başarılı bulduğum çekimlerinden birisini de (alttaki resim) Eylül sayısına almayan Anna Wintour’a sözünü geçirememiştir. 

Eğer bu kadarcık bilgiyle bile bu şeker hanımefendiye ısındıysanız, 2009 yapımı “The September Issue” filmini kesinlikle izlemenizi öneririm. Bu yaratıcı editörle Vogue Türkiye’nin 2010 Eylül sayısında hediye ettiği bu film sayesinde tanıştım ve film Anna Wintour çevresinde dönse de renkli kişiliğiyle ilgimi çekebildi.

                        Styling’ini yaptığı işlerden bazı derlemeler:


Simay Esmek /mindonart / 2013