Amerikan Gotik / Grant Wood

Amerikan Gotiği / Grant Wood

ABD’nin orta-batı bölgesinde etkili olan ve Amerikan Kırsal Yaşantısından temalar içeren Regionalism , Avrupa soyutunu reddeden kimliği ile belirginleşmiştir. Amerikan resim sanatı ikonu, Grant Wood’un eseri Amerikan Gotiği , ismini gotik tarzlı  Amerikan evlerinden alıyor. Eser Chicago Sanat Enstitüsünde 1930’dan bu yana sergilenmekte.

Önlerinde durdukları evin sahibi adam ve evlenmemiş kızını betimleyen resim 1930’da yapılmış ; figürlere iliştirilen sembollerle ( çalışkanlık ve evine bağlılık) tamamlanmıştır.

Burada ilgi çekici olan , ( belki önceden bilmediğiniz ) modeller. Çünkü, resmin yapılış sürecini bilmeyince , resimdeki figürler sanatçının oluşturduğu dünyanın bir parçası oluyorlar. Oysa, Grant Wood gibi gerçekçi bir ressamın elinde figür biçimsel ya da ruhsal bir yoruma tabi olmadığından modellerin asıllarını tanımak, farklı filmlerde tanınmış aktörleri izlemeye benziyor. Bu tanışma (!) sürecinden  sonra resmin içine giremez oluyorsunuz. Gelenekçi bir Amerikan çiftinin tanımlanmasında kullanılan figürler için kullanılan modellerin kim (kadının ; ressamın kardeşi, erkeğin de ressamın dişçisi) olduğunu  bilmek işi değiştiriyor.

Sanatçının Kızkardeşi ve Diş Doktoru

Sanatçının Kızkardeşi ve Diş Doktoru

 

Eserin, izleyen üzerindeki ilişkisi, sadece sürecin bilinmezliğinde çekiciliğini koruyor desek?…

kalfa / 2014 / mindonart