"Dali, kameraya büyüteçten bakıyor." / 1955

“Dali, kameraya büyüteçten bakıyor.” / 1955

ÖZETLE… ;

Günümüz yaşantısını sorgularken yaptığımız aslında kişisel bir terapi; ifadenin olanaklarını kullanarak kimsenin canını yakmadan çelişkilerle baş etmeye gayret ediyoruz. Hızla tüketmenin, her ne hikmetse doğallığın önüne geçmiş halini,  çoğulda kabullenmiş gibiyiz.

Bir Afrika kırsalında, 2014’de tren bekleyen Fransız’ın dedikleri kulağımda;  – “Burada zaman kavramı farklı, trenin 40 km. hızla gidiyor olması sizi  rahatsız etmiyor,her şeye yetecek zaman var”… Şehir yaşantısının, insan tarafından biçimlenmiş zamanında zamansızlık en büyük stres nedeni. Ve, çalışma ile vedalaşan insanın emeklilik kavramı ile tanışarak onunla baş edebilmesi.. Zaman kendi akışı içinde yol alır demiştim; ve mutluluk kavramı da üretilmiş kavramlardan en acımasızıdır. Her şeye yetememeyi kabullenmek, insana ait kişisel uyumun başarısı için ilk adım olabilir.

Özetlersek; özetle yaşamaya çalışıyoruz. Düşünsenize, yazarken bile, insanın sabır eşiğinin sıfırlandığı günümüzün, okuma becerisini hesaba katmak zorundayım. Her şey özet ve içeriği boş; kandırmak da, aldanmak da kolay… Şu sıralar bir dolu, “hızlı türemiş” internet sitesinde, herkesin sıklıkla paylaştığı bir paylaşım modası var; “Birbirine çok benzeyen 10 hayvan ve insan fotosu” , ya da, ” insanın aptal olduğunu düşündüren 15 fotoğraf”, ya da, “kendinizi usta aşçı olarak görmenize neden 15 çuvallamış yemek fotosu”….  aynen bu şekilde ; size, özetin özetini veren, çürümüş dünyanın kokusunu duymamanız için algılarınıza özetle dokunan paylaşımlar.

Kitap okumalar vardı bir zamanlar, işte onlar insanı başkalaştırır, koca bir serüvenden özet çıkartırdı. Özet için çaba harcandığından, o özet bunlara benzemezdi…

Konu uzun, özetle; özetlemeden yaşama becerisi kazanmak adına yoğun bir uğraş verebileceğimiz, emek harcanmış bir hayatımız olması dileğiyle. Bu yazıyı okuma sabrınız bile farkındalığımıza katkıdır.

Dali ; hayvan iskeletinden şapka? / 1950

Dali ; hayvan iskeletinden şapka? / 1950

Not; Seçtiğim görseller konu ile ilgili olmayıp, ilginizi canlı tutmak adına eklediklerimdir.

kalfa / mindonart / 2014