“Hiçbir millet, medeniyetinin delilleri olan sanat eserlerinden daha uzun bir zaman yaşamaz.”

Hitler, 1935

HITLER_VECTORDUST

O, İkinci Dünya Savaşı’nın mimarlarından acımasız bir diktatör, saldırgan bir ırkçı ve zekasını yok etmeye harcayan bir deha. Adolf Hitler’in tanınmış bu yüzü, ters-yüz edildiğinde yaratıcı ve sanatsal bir incelik de barındırıyor.

J1du7Va

Gençliği boyunca resim ve mimariyle ilgilenen Hitler’in en büyük arzusu Viyana Sanat Akademisi’ne girmekti. Babasının devlet memurluğu okuması konusundaki ısrarlarına rağmen, içindeki sanata olan düşkünlüğe engel olamayıp bu düşüncesinden vazgeçmemiştir. Ancak gönderdiği çizimler ve portfolyolar her seferinde teknik açıdan yetersiz bulunmuş, Akademi tarafından reddedilmiştir. (1907-1908) Bu reddedilişler ben-merkezci ruhunda derin boşluklar açmış, hayatı boyunca kendisini haksızlığa uğramış ve değeri takdir edilmemiş bir sanatçı olarak görmesine neden olmuştur. Bu barşarısızlıklardan sonra başka bir akademiye başvurmamış veya kendisine başka bir meslek arayışına girmemiştir.Ordu ve siyasi hayatı haricinde, Hitler’in geçmişine bakıldığında başarılı bir okul ve eğitim hayatı, iş tecrübesi ve bir dost çevresinin olmamayısıyla, o aslında başarısız ve silik bir insan kabul edilebilir.

wTc8cSb (1)
Adolf Hitler, 1934’den ölümüne kadar Almanya’nın Führer’i, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP)’nin kurucusu ve başkanı, dünyanın tanıdığı bir diktatör. Sergilediği sert tavırlar, ani hareketler ve uzun konuşmalar onu halkın gözünde mücadeleci, güçlü ve yenilmez bir üst-insan konumuna taşımış olsa bile, özel hayatındaki eksiklikler ve sanat alanındaki başarısızlığı kendi içinde hesaplaşmalara sebep olmuştur.Saplantılarla dolu hayatında resim konusunda da kendisini bir otorite olarak görmüş olması, bu başarısızlığı Adolf Hitler’in ruhunda çok daha derin kılmıştır.

LON106_wa
Belki de bu yarım kalmış sanat geçmişinin verdiği öfke nedeniyle Hitler, II. Dünya Savaşı süresince yaptığı Avrupa işgallerinde yıkımları yalnız insanlarla sınırlandırmayıp, sanat eserlerini de acımasızca yok etmiştir.

İzlemenizi tavsiye edebileceğim, sanat eserlerinin çalınıp yok edilişini ve Avrupa ülkelerinin buna engel olma çabalarını anlatan güzel bir belgesel:
National Geographic- Hitler’in Sanat Hırsızlığı