tumblr_mcr9kj8L5u1rzxmjro1_500

ÖZLEM AKIN VE KUKLALARI

İyi bir animasyon sanatçısı, üç boyutlu biçimlendirmenin ayrıntılarına hakim olmakla beraber, yaratıcı zekasının gücü ile göze çarpabilir. Özlem Akın, hayalleri peşinde koşmayı, ne istediğini bilerek, “ertelemeyen” genç sanatçılarımızdan. Bilgi’de Sinema – tv eğitimini tamamladıktan sonra, animasyon eğitimi için Çek Cumhuriyetine giden Akın, çalışmalarını burada sürdürdü. Halen Prag’da yaşıyor.

Özlem Akın

Özlem Akın

Kafka’dan uyarladığı, Üç dakikalık filmi; ” Gemeinschaft“ın yapımı altı ay sürdü. Bu kısa filmi ile Altın Portakal Kısa film dalında birincilik aldıktan sonra, kendi deyimiyle; “hiç bir şey olmadığı” yere, Çek Cumhuriyetine geri döndü.

Kuklalara olan becerisini keşfetmesi bu filmle oldu. Bu süre içinde kendini ve tekniğini geliştiren Akın, Çalıştaylar ile Kukla yapımını tanıtmaya başladı.

Sanatçı; kukla karakterlerinde, narin ve hüzünlü figürler ile birlikte aykırı ve sert karakterler de deniyor.

tumblr_mh71ue3bXm1rzxmjro1_500 tumblr_mzpmdjA9jG1rzxmjro1_500 tumblr_mztjujUkZN1rzxmjro4_500 tumblr_mztjujUkZN1rzxmjro8_500

Akın‘ın kuklalarında göze çarpan, değişken olmayan  ifadenin zenginliği ve beden dili ile bu gücün katlanması. Kendi (self figure) kuklasında göze çarpan; “salya sümük ağlamış” , “yıpranmış”  karakterin, kalbini yerine nasıl koyabileceğini mırıldanan çaresizliği….

tumblr_mqazr9Lx5g1rzxmjro7_500 tumblr_mqazr9Lx5g1rzxmjro2_500 tumblr_mqazr9Lx5g1rzxmjro3_500

Figürleri inceleyince, son derece naif ve tekniği güçlü  küçük kuklaların, büyük dünyasına tanık oluyorsunuz.

mindonart / 2014