Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

MEHMET AKSOY   “Ben kütleyi değil ışığı, yontuyorum.”

Laf olsun diye söylenmiş bir cümle değil bu, 50 yılın özeti…

Işık heykelin damarlarında dolaşan kandır. Formlar ışık taşırlar. Heykel sonuçta mekan içinde üç boyutlu bir ışık komposizyonudur. Işık anlamlı bir senfoniye dönüşür. Mekan içinde etrafında döndükçe değişen bir ışık senfonisi… Zamanın kaydedildiği bir taşplak… Heykelin üstündeki her murç, her tarak, her keski izi zamanın şahitleri gibidir. Akan, gecip giden,  tutulamayan zamanın izleri… Heykelimde benim zamanımın aksi işte o izler…” diye anlatıyor  Mehmet Aksoy “Heykelin Aksi Zaman” adlı sergisini.

6. Şubat – 15 Nisan 2014 tarihleri arasında  Decozone – Art Shop Sanat Galerisi’nde

dünyaca ünlü heykel sanatçımız Mehmet Aksoy  “Heykelin Aksi Zaman” sergiyle son dönem ait (32 adet) heykellerini İzmirli sanatseverlerle buluşturuyor.


Demet Çelikkayalı
Art Shop Galerileri Yöneticisi
……………………
Çağdaş Türk Heykel Sanatının öncüsü Mehmet Aksoy; Kars anıtı ile gündeme gelmişti. ( https://mindonart.com/2013/01/07/aksoy-boyle-dedi/) . Anadolu kültürünün köklerinden biçimlendirdiği modern sanatı; işçiliğinin gücü ve estetik görüşündeki ışığa saygının izlerini taşıyan anıtlaşmış eserlerinden oluşan bu nefis sergi İzmir Decozone’da izlenebilir. Kaçırmamanızı öneririz.
mindonart / 2014