İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, dergi 5.5 adlı bir dergi çıkardı. Bu dergi, Türkiye’de tasarım eğitimine özgü kreatif yansımalara ışık tutmak, bu platformda yer alan öğrenci ve akademisyenler arasında işleri aracılığı ile ortak bir dil oluşturmak için yaratıldı. Bu amaçla dergide sadece akademi çatısı altında değil, profesyonel dünya ve halk arasındaki iletişimi güçlendirmek de amaçlandı. Böylece Türkiye’de ilk kez bir Fakülte Tasarım dergisi ortaya çıkmış oldu.
Dergi 5.5; beş farklı tasarım disiplinini bünyesinde harmanlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin yaratıcı çıktılarını derleyen ve sunan bir iletişim organı olma amacını taşıyor. Diğer taraftan, Mimarlık, Endüstriyel Tasarım, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı adlı bu beş bölüme eklemlenen özerk bir yaratıcı birim olma hedefini de elden bırakmıyor. Bu yüzden kimliğini “beşbuçukuncu” olma hali ile adlandırıyor. Dergi 5.5 ismi, mütevazi bir üslupla sadece tasarım hakkında bir dergi olma özelliğinin yanı sıra, hem eğitim dili İngilizce olan Fakülte’nin mekânsal tanımı olan D bloğa, hem de tasarım kelimesinin İngilizcesi “design” ın D’sinin, erişmek, başarmak anlamına gelen “ergi” kelimesi ile birleştirilmesinden türetiliyor.
Dergi 5.5’un ilk sayısı hem Merhaba, hem de geçtiğimiz akademik yılın en iyilerini sunma ve onurlandırma sayısı. Özellikle başarılı öğrencilerin onurlandırılması Dergi’nin temel hedeflerinden biridir ki bu her sayının kapağında bir öğrenci projesinin yer almasıyla destekleniyor.
Genel yayın yönetmenliğini ve kreatif direktörlüğünü Doç. Dr. Şölen Kipöz’ün yaptığı bu sayıda fakülte öğrencilerinin, yeni mezunların ve akademisyenlerin projeleri arasından seçilen yaklaşık 28 tasarım işini ve fakülte bünyesindeki akademisyenler tarafında kaleme alınan 4 yazı yer almakta. Dergiye http://issuu.com/dergi5.5/docs/derg___5.5_s1 linkinden ulaşılabilir. Derginin yeni sayısı Mayıs ayında okuyucularla buluşacak.