Başkalarına , sadece kendi rızaları ile farklı bir dünyayı keşfetme imkanı sağlayan, kavgası kendi ile, insanların, farklılıklarını en iyi anlatma yollarından biri; Sanat yapma eylemi.

Otto Rank, yaşam nedenlerinin biri içine aldığı sanat kavramını, doğum travmasına kadar giden süreçte, bir iyileştirici olarak açıklıyor.

Dansa ömrünü vermiş, ayakları nasırlı ve yaralı dansçının, müziğin ritmine yaşamının kelimelerini biçimlendirmiş bestecinin ve ortak değerleri seslendiren müzisyenin, tuvali boyarken başkaldıran ya da renge, desene teslim olmuş ressamın, tüm enerjisini blok mermerden yumuşacık bir form çıkarmak için uğraşan heykelcinin kendisi iledir yarışı.Ve daha nice sanat dallarının…

Kendisi iledir yarışı, yaşam ile uzlaşmışlığının, varlığa saygının göstergesidir.Ve bu yüzden sanat ile ilgili olan her tavrın, her üretimin desteklenmesi gerekir.

Ne yazık ki; yönetimler, sanatsal aktivitelerden rant sağlayamazlar. Buna rağmen sanatı destekleyen yönetimler, insana değer verdikleri değeri göstermiş olurlar.

İnsanı barıştırmanın, uzlaştırmanın anahtarıdır sanat.Ve sanatın tüm dalları, güzelliğe doğru tutar sürükler insanı.

kalfa / iki satır / mindonart 2014