Güncel Sanatla Tanışın

Mary Jane Ansell

Mary Jane Ansell / Realist ve Yumuşak Tekniğin Yağlı Boya sunumu; Şaşırtıcı derecede usta işçilik ;… peki, yeni bir ifade biçimi, içsellik ve içerik konusunda neler söylenebilir?

 

21.YÜZYIL SANATINA giden süreçte, biçimsel başkalaşımını tüketen görsel üretim biçimleri, yeni sanatçıların elinde genel olarak kadrajların farklılaştırıldığı bir formda ortaya çıktı.

Yinelemeliyim ki, bunda fotoğrafın birinci dereceden etkisi yadsınamaz. Hatta video art, performans ya da bunların birlikteliğinden oluşabilen yerleştirme sanatının kullandığı olanaklar yanında, fotoğraf makinesi masum bir gereç olarak kaldı.

Lucian Freud ;  Döneminden, bir 50 yıl öncesine ait tatlara sahip,"yeni portre" anlayışının yeniliği ölçekleri ile ilgili olabilir mi?

Lucian Freud ; Döneminden, bir 50 yıl öncesine ait tatlara sahip,”yeni portre” anlayışının yeniliği ölçekleri ile ilgili olabilir mi?

Bu anlamda , çağdaş sanatın yapımcılarının tanınmasında yine iletişim araçlarının ve teknolojinin gücüne başvurmaları çok şaşırtıcı değildir. Günümüzde çağdaş ya da güncel sanat içinde tanınan sanatçıların bir yüz yıl sonrasına, devirlerinde yaptıkları yenilikler, yine bu devrin teknolojik olanakları ile anılacaktır.

Açıkçası, gelişen teknolojide hologramın yaygınlaşmasıyla, gelecek yeni neslin, fotoğraf ve video kullanıcısı günümüz çağdaşlarına ilkel olarak bakması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Contemporary Art/ Güncel Sanat; içinde bulunduğumuz döneme yayılan üretim biçimlerinden bahseder ve günümüz insanının teknolojik olanaklar ile ilgili alışkanlıklarından bir kesit yansıtır.

mark kostabi; chirico ile kaith harring harmanlanırsa , yeni bir ifade biçimi doğabilir.

mark kostabi; chirico ile kaith harring harmanlanırsa , yeni bir ifade biçimi doğabilir.

Bu yansıma “ide” kökenlidir. Bir fikre dayanır ve çoğunlukla matematik çözümler içeren büyük boyutlu performanslar içerir. İnsanın insandan uzaklaşmasına bağlı, bireysel olduğu kadar, iletişim olanakları yolu ile geniş kitlelere hitap edebilen bu üretme biçimi ne yazık ki anında tüketime açıktır.

Jeff Koons; Gündelik yaşantının, "kitch" objelerinin büyük ölçekli uygulamaları."Ölçek" yine başrolde.

Jeff Koons; Gündelik yaşantının, “kitch” objelerinin büyük ölçekli uygulamaları.”Ölçek” yine başrolde.

Peki nedir kalıcı olan? Kalıcı olan, öncelikli olarak, üretimin insan duyularına seslenen bölümün gücüne bağlıdır. İnsan doğası formu, “organiktir”. İnsan yavrusu, anne bedeninin formunda, anne rahminin korumasında biçimlenir. Düz, statik ve keskin formlar; öğrenme ile ilgilidir. Sanat, bu öğrenimin tüm aşamalarından sağlam bir sindirim ile geçmişken, günümüzdeki can çekişmesinin ardında öğrendiklerinden kurtulamama yatmaktadır.

Kendini, Güncel sanatın çekiciliğine kaptırmış, kısa süreli şaşırmalara tutsak insanın feryadı; “öğrendiklerimi unutmak istiyorum” olabilir mi?…

soner göksay / mindonart / 2014