S T E A M P U N K

Kavramları karıştırmadan, duyguya dokunan yönü ile; “acaip, eski, sevimli, korkunç etkilerin tümüne potansiyel, sanayi artığı hurdalalıkların oluşturduğu yeni form’a endişeli ve meraklı bir bakış.

Bu bakış tasarlayanlara ait; Steam Punk 19. yüzyıl etkilerinin, teknolojinin dünyası günümüze , kısmen insancıllığını koruyan bir pencereden göz kırpması gibi.

STEAMPUNK ;  Jörn FRÖHLICH   , Dilek HİMAM ve Elif TEKCANortaklığı. İzmir Çetin Emeç Galerisinde açılan sergi; kostum, heykel ve kukla çıkışlı “farklılaştırmalar”dan oluşuyor. Farklılaştırma diyorum, keza, kostumler heykelsi özelliklere sahip malzemelerle bezenirken, kukla olarak tanımlayabildiğimiz  bebekler, büyük ölçekleri ve tasarlanma gerekçelerinin farklılığı nedeni ile heykel olma adayı, büst üzerindeki tasarımlar, büstün bir parçası olduklarından dolayı, aksesuarlar zaman zaman büstü sunma potansiyeli taşıyor.

………………………..

TARİHSEL,KORKU VE FANTASTİK KURGULAR İÇEREN 19. YY KÖKENLİ KAVRAM, ÜÇLÜ TARAFINDAN FARKLI YAKLAŞIMLARLA ELE ALINDI.

Öte yandan, Endüstriyel devrim sonrası doğan çocuklara bir sanayi çöplüğünde oyuncak tasarladılar.Ve bu sanayi estetiği mizahi bir kurguda sunuldu.

Zaten içsel bir çelişki taşıyan serginin sunum emeği çok yüksek.

Bir wall-e etkisindeki küçük heykelciklerin öyküleri, üzerlerindeki etiketler içinde gizli.

Sergi standlarından, anı defteri masasına kadar en ince detayın tasarlanmış olması dikkat çekiyor. İzlemeye değer …

soner göksay/mindonart / 2014