Resim; Soner Göksay / karga ve gül serisinden ayrıntı / tuvale yağlıboya / 60 x 110 cm

“Yetenek Kopyalanamaz”

Açıkçası, internet ortamında, görseller üzerindeki kocaman şeffaf yazılar ya da imzalar her zaman canımı sıkmıştır.

İzin verin lütfen, izleyelim yeteneğinizi…

Bu gerçekten içten gelen bir dilek. Nedense ortamın genele bu kadar açık olması, sanatçıların, “iş”lerini paylaşırken güvensiz olmalarına neden oluyor.

Belli bir çözünürlüğün altında iş paylaşımını daha doğru buluyorum, bu bence yayın hakkı konusunda yeterli garantiyi sağlıyor.

Çözünürlük yeterli değilse zaten baskı yolu ile kopyalanma riski yok. Durum böyle iken “watermark” uygulamasının pek de anlamı kalmıyor.

İnternet bilindiği üzere bir büyük çöplük; iyi şeyler keşfetmek için dolaşırken pisliğe bulaşmak olası. Ancak bu, iyi olanın değerini, gören gözde etkilemiyor. Zaten, söz konusu “iş”ten bahsederken sanattan bahsediyorsak, yani konuştuğumuz, taklit edilebilir el becerisi (craft) değilse kopyalanmaktan korkmamak gerekiyor.

Çünkü sanatsal üretim, kişilikle ilgili, biricik olanın özel teknikte form bulmuş halidir.Yaşanmamışlığı,felsefesi olmayan tüm taklitler sırıtır.

Bırakın esinlensinler, bu size güç katar, ve korkmayın yetenek taklit edilemez.

( not; yukarıda yazdıklarım, yazı ve görsellerin, kaynak kullanılmadan yayınlanması ve paylaşılması ile ilgili değildir. Bu konudaki yaptırımlar yasalar ile belirlenmiştir.)

kalfa / iki satır / mindonart / 2014