[Marya Kazoun, "Time After Self-Portrait II," performance at Beirut Exhibition Center (2012). Image copyright the artist.]

[Marya Kazoun, “Time After Self-Portrait II,” performance at Beirut Exhibition Center (2012). Image copyright the artist.]

YANIT ARAMAK YA DA SORU YARATMAK

Orsay müzesinde, Gustav Courbet /”The Origin of the World” resmi önünde bir performans gerçekleştiren De Robertis; – ” içeriği kaldırdığınız zaman buna teşhircilik diyebilirsiniz” diyor.Ve bu protest tepkiyi, sanatın gerçekliği sunmasındaki kısırlığa dikkat çekmek adına yaptığını söylüyor. Sanat eserinden yeniden türeyen performans, toplumsal farkındalığın neresinde diye sorarak başlayalım.

…………………………..

Kelime oyunu yapmadan, insanoğlunun yaptığı tüm sanatsal eylemlerin değerlendirilmesinde belli başlı kriterlerin ne olduğunu biliyoruz.

Yine de değişen dünya koşullarında teknolojinin sunduğu, yeni bir anlayıştan söz etmek mümkün.

Herkes farklılaşma peşindeyken, zaten kimsenin aynı olmadığı düşüncesi sanat yapanı rahatlatabilir mi?Artan yaşam çelişkileri ile mücadele etmenin güçlüğü, yeni ve protest yaklaşımlara zemin oluşturuyor. Bu protest yaklaşımları genel bir sanat eylemi olarak adlandırırken aslında sanat içermeyen yanını göz ardı etmek durumunda kalıyoruz.

Genel tanımı, “farkındalık yaratma eylemlerinin ifadesi” olabilecek güncel sanat, ikinci gözde şaşkın, üçüncü de tepkisel bir karşılık buluyor. İkinci gözden kastım; sanatı anlamaya çalışanlar, üçüncü göz ise tüm bu eylemlerin dışında kalanlar. Hal böyleyken sanatı anlatmanın genel olarak güçlüğü dışında yeni bir sıkıntıyla karşılaşıyoruz.O da, anlam yüklemeye çalışırken  anlamsızlaştırma içeren sunumlar olabiliyor.

Küçük ölçekli sanatsal uygulamalarda, sanatçının kendi ölçeklerinde geliştirmeye çalıştığı kusursuz üretim, diğer bir yaklaşımda fikrin sarsıcı ve protest etkisi ile ilgileniyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulunca, sanat üretmek ve sanat içeren eylem yapmak tanımlarını birbirinden ayırabiliyoruz.

Sanatsal üretim daha bireysel bir övgü ile avunurken, eylem; ortaya attığı sorunun, boşlukta kalacak yanıtını, izleyene çarpmayı hedefliyor.

Yeniden; iyi ki sanat var!…

kalfa / iki satır / mindonart / 2014