Picasso / Guernica / 1937

Picasso / Guernica / 1937

Ve GUERNİCA

İspanya iç savaşında, Guernica şehrinin bombalanması ve çok sayıda insanın ölümü Picasso’ya verilen bir duvar resmi siparişi ile anıtlaşmıştı.

1937’deki dünya fuarı etkinliğinde, saldırının hemen 15 gün sonrasında üretilen resim, bugün, savaşın acımasız yüzüne karşı barış düşüncesinin ikonu haline geldi.

Reina Sofía Müzesi, Madrid’te bulunan, siyah beyaz renkte yağlı boya ile üretilmiş resmin büyüklüğü etkileyicidir ( yüksekliği 3.5  metre ve eni 8 metre /ortalama).

Resimdeki boğa ve at figürlerinin belirgin oranda ön planda olması ile ilgili farklı yorumlar yapmış sanat tarihçileri vardır. Oysa İspanyol kültüründe yeri belli olan bu figürler için Picasso’ nun verdiği yanıt, onun bu metaforlara çok da büyük anlamlar yüklemediğini açıklar. (-Bu at bir at,  ve boğa, bir boğa’dır.)

Picasso’nun kendi deyişi ile, İspanya’yı iç savaşa sürükleyen militarist olguya nefretini içeren resim, sanatçının soyut kurgusal yaklaşımda sunduğu, içeriği metaforlarla sembolize eden, ifadeci bir özellik taşımaktadır.

Yine kendi deyişi ile, “sürekli sanatın ölümüne karşı durmaya çalışan” Picasso’nun Guernica’sı bir anlamda kendi sanatının, iç savaşla harmanlanmış ortak direnişinin yansımasıdır.

mindonart / 2014