İyi Desen’in Şifreleri

IMG_1646

Candaş Cenk; Lavi Taslak; Seri, artistik desenin başarısı çizgi ve lekenin uyumlu birlikteliğinde gizli.

Salt öznelliğin, şuursuz çizimleri sizi yanıltmasın, iyi desen’in şifreleri vardır.

Öncelikle, genel yaklaşımda soyutun arkasına saklananların, bilen gözde kolayca sobelenmesi misali, konunun çok da karmaşık olmadığını açıklamalıyım.

Çünkü desen, çizgi tanımıdır ve çizgi resim de, resmin en yalın halidir.

Çizilen ne olursa olsun, öncelikle çizilenin kişiselleştirilmesine giden süreçte yeni yaratılanın tutarlılığına tanık olmalıdır insan.

Deformasyon dediğiniz, bir yerleri kafanıza göre çekip uzatmak değil, karakteristik olanın soyutlama sınırlarını zorlamaktır.

Egon Schiele

Egon Schiele

Bir figür resminde değişikliğe uğrattığınız bedenin anatomik olanakları sizin deseninizin karakteristiğini zorlarsa bundan çıksa çıksa sakatlık çıkar.

İnsan çizin,hayvan çizin; ne çizerseniz çizin, anatomik olanı, klasik akademik olanı süzmeden ,biçimi her değişikliğe uğratma deneyiminiz sırıtacaktır.

Bu klasik akademik eğitimi almadan iyi deseni olan, doğuştan yetenekli,yaratıcı bir sanatçı kimliği de vardır ki, ender bulunur ve tarzı doğaldan öznel, katkısız ve içtendir. Bu durumu kıskanmaktan başka bir seçenek yok bizler için.

Edgar Degas

Edgar Degas

Kötü desene gelince; renk, çizgi ve formun olağan üstü beceriksiz flörtünün sonucundan doğandır bahsettiğim. Buna kötü zevk ürünü de diyebiliriz, ancak bazen kitch içinde bile tutarlı örnekler görmek mümkün.

Desen çizenler; illüstrasyonun, illüstratif desenin ve akademik desenin, sonrasında sanatçı deseninin ne olduğunu anlamalılar…

Önlerinde uzun bir eğitim süreci var…

kalfa/ iki satır / mindonart 2010