AYCAN GÖNENÇ Objektifinden Sokak Fotoğrafçılığı

 

Günümüz sanal yaşantısının teknik olanakları fotoğrafçılık alanında da yeni yaklaşımlar yarattı.

Street Photo ya da dilimizdeki kullanımı ile sokak fotoğrafçılığı, sanatsal olmayan bir yaklaşımın bir uslup farklılığı ile nasıl bir sanatsal yoruma dönüşebileceğine dair ip uçları veriyor.

Gündelik yaşantının sıradanlığında, insana ait tüm hallerin,bellek kaydında sıradanlaşmış görüntülerine farklı bir bakış açısı getiren sokak fotoğrafçılığı, kent yaşamının renklerini bazen dramatik bazen coşkulu bir kadrajda yeniden canlandırıyor.Belleğe atılmış milyonlarca görüntü içinden, geçerken görmediklerimiz,yaşarken fark etmediğimiz bir canlılığa gönderme yapıyor.

Bu tavrın öncelikli amacı, kent yaşamını olanca doğallığı içinde, hız ve seyrini bozmadan yakalamak ve bunu yaparken de öznel bir bakış açısını korumak.

Size poz veren yok, ışık gölge için bir ön hazırlık yok, mekan için kurgusal bir çaba yok, kadraj; yaşamın içinden. İçinden geçerken görmediğimiz bir yaşamın…

Aycan Gönenç, gazetecilik ve halkla ilişkiler mezunu, uzun yıllar medya iletişim sektöründe çalışmış, halen freelance tasarım yapan bir sanatçı. Sokak fotoğrafçılığı ile iki yıldır ilgileniyor. Çalışmaları,farkında olmadığımız yaşantımızın gündelik telaşından kadrajlar ve onun kendine has uslubu ile göze çarpıyor.

mindonart / 2014

dahası, burada.