“Lady of Shalott” Analizi

 Romantizm ikonlarından “Lady of Shalott”; 153 cm yüksekliğinde 2.00 m. genişliğinde, John William Waterhouse imzalı, tuvale yağlıboya.

 

İngiliz edebiyatında çok popüler olan Kral Arthur hikayelerinde, Elaine karakterinin göze çarpar.  Elaine’in ölümüyle ilgili hikayelerin çoğu, efsaneleştirmeyi kolaylaştırmak için büyüler ve lanetler içerir.Bu karşılıksız aşk hikayesinin farklı anlatımlarında Shalott ve  Elaine aynı figürü temsil eden isimlerdir.

Eser, Londra Tate Gallery’de bulunmaktadır.

Bu resimde, John William Waterhouse, sembolist ve gerçekçi etkileri, Alfred Lord Tennyson şiirindeki temayı resmetmek için kullanmıştır.

“The Lady of Shalot” isimli , Waterhause’ın en çok tanınan ikonik yağlıboyasında sanatçı, güzel ve hüzünlü bir ifadeye odaklanmıştır.

The Lady of Shalott 1888 by John William Waterhouse 1849-1917

Umutsuzluk ve çaresizliğin vurgulandığı kompozisyondaki etki, figürün arkasında merkezileşen karanlık orman ve sazlıklarla güçlendirilmiştir.

Resmin renk paleti, şiirdeki etki ve Shalot’un ölüme giden gerçeğini güçlendiren sonbahar tonları ile donatılmıştır.

Figürün üzerindeki doğal ışık, ait olduğu çevreden onu ayıklayarak, yüzündeki ifadeye odaklanmamızı sağlayan bir sahne oluşturur.

Resmi dikkatli incelediğinizde, sıcak esen bir rüzgara tanık olursunuz.

Sandal üzerindeki mumun alevi ve figürün hafifçe uçan kızıl saçları bu kederli atmosferi dolaylı olarak güçlendirmektedirler.

Resim ön-raffaelo dönemi çalışmasıdır; burada, etkiyi daha güçlendirmek için sembolik ögelerin kullanılması dikkat çeker.

Keza, yine mumlar, ölümün yakın olduğu gerçeğinin sembolist ögeleridir.

ayrnt

Sandal üzerindeki, kulede işlediği goblenleri çağrıştıran-simgeleyen örtüler, kuleden ayrılışın sembolü tekneyi tutan zincirin elden bırakılması, mumların yanındaki İsa’lı haç, doğrudan ölümle ilgili sembolist ögeler olarak kullanılmışlardır.

Sanatçının özellikle belirtmemesine karşın 1888’de Jennifer Flora’nın resme modellik yaptığı düşünülüyor.

Resme konu olan, Tenyyson’ın “Lady of Shalott şiiri” 4.Bölüm.

And down the river’s dim expanse
Like some bold seer in a trance,
Seeing all his own mischance –
With glassy countenance
Did she look to Camelot.
And at the closing of the day
She loosed the chain, and down she lay;
The broad stream bore her far away,
The Lady of Shalott.

 

TATE WEB burada.

Soner Göksay / mindonart / 2015