The Son of Man / Tuvale Yağlıboya /  116 x 89 cm / 1964

The Son of Man / Tuvale Yağlıboya / 116 x 89 cm / 1964

 

“Rene Magritte’in Gizledikleri”

“Gördüğümüz herşey bir başkasını gizler.Ve biz her zaman görünenin gizlediğini merak ederiz.”

“The Son of Man” ; Bir oto-portre olarak resmedilmiş çalışmada portrenin görünmemesi, Belçikalı sanatçının yukarıda söylediklerinin yorumu olabilir.

Sürrealizmi bir yanıltmaca, bir illüzyon oyunu olarak tercih etmesi ve anlatım ile eğlenen yönü sanatçının öne çıkan özelliklerinden.

Alçak bir duvar önünde, bulutlu gökyüzü ve deniz manzarasına hakim duran figürün elma ile kapanmış yüzünde kenarlardan kısmen gözlerini görüyoruz.Bu çalışma, sanatçının benzer içeriğe sahip tek resmi değil.

Fotografik bir tekniğe dayalı,küçük yanılsamalar ile bezeli eserlerinden biri; figürün sol kolu ters açıdan resmedilmiş, dirseği hissediliyor.

Açıkçası, görünenin aldatıcı olduğuna gönderme içeren Magritte, Melon şapkası ile özdeşleşen siluetini oto-portre olarak sunmayı başarmıştır.

Magritte resimleri nesnel gerçekliğin imgelerini, gerçek dışı  bir kompozisyonda kullanır. İmgeler değil, kompozisyon sürreeldir.

Sanatçının The Son of  Man resmi albüm kapaklarından afişlere pek çok görsel alanda kullanılarak bir ikon haline gelmiştir.

……………………………

 

sanatçı hakkında önceki yazımız .. burada.

kalfa / mindonart / 2015