Necla Çakıldağ

  Özgeçmiş;    Necla Çakıldağ 1912 de Kıbrıs Lefkoşa’da doğdu.
 1923 de, 11 yaşındayken, artan Rum baskıları nedeniyle, ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldi.
  Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü resim öğretmeni olarak bitirdi.
1938 de evlenen Çakıldağ, subay eşi dolayısıyla Erzurum, Erzincan ve Gümüşhane’de görev yaptı.  1962’de Kıbrıs’a atandı.  Türkiye’de ve Kıbrıs’ta çeşitli  sergiler açtı.
İstanbul Nişantaşı Kız Lisesi’nde uzun seneler Resim ve Sanat Tarihi öğretmenliği yaptı.
………………..

Günümüz dijital ortamında neredeyse tüm sanatçıların internet üzerinde izine rastlanıyor.

Geçmişin popülerlik peşinde koşmamış sanatçılarını, hele eğitmen sanatçılarını pek tanıma şansımız maalesef yok.İlk kadın ressamlarımızdan Necla Çakıldağ bunlardan biri.

Dönemin üretken sanatçısı özgün  boya tekniği ile Türkiye kentleri, kırsalı ve köy yaşantısını resmetmiştir.Bir çok resminde geleneksel yüzey motiflerinden esinlenen soyut bir girişim izlenmekle beraber ağırlıkta gerçekçi çalışmalara imza atmıştır.

Sanatçının çok sayıda eserinin nerede olduğu bilinmemekle beraber, özel koleksiyonlardaki çalışmaları, dönemin sanatçısının fırçasını izlememize olanak sağlıyor.

Genellikle tuval,kontraplak üzerine resmettiği resimler, kısa fırça tuşlarının dokuduğu bir yüzey ile göze çarpıyor. Noktacılık tekniği ile yapılmış izlenimi veren resimleri, kullandığı keskin konturlar nedeniyle yeni izlenimcilerin bu tekniğinden ayrılır.

Uzun yıllar yalnız yaşayan sanatçı Caddebostan’daki evinde 1988’de yaşama veda etmiştir.

1960/70’li yılların en büyük trajlı dergisi “Hayat”da   tam sayfa yayınlanmış Su isimli çalışması sanatçının uslubunun en belirgin karakteristiğidir.

Necla Çakıldağ / "Su"

Necla Çakıldağ / “Su”

………………………………………….. “1960 yılına ait,Ege Telgraf gazetesi ciltlerini okumaya başladım.Gazete de yayınlanan edebi yazıların fazlalığı  dikkatimi çekti, roman ve hikayelerin daha  çok okunduğu yıllarda, gazete  sanki bir  edebiyat dergisi gibiydi…Semiramis Alev’in Sürgünler adası, Muzaffer Önder’in “Bir Gönülde iki sevda” Vedat Pekgirgin’nin “Babasının oğlu” İhsan Aldoğan’ın “Perili Ev’i “Şukufe Tuncay’ın” Batakhane Gülü” M. Behçet Pirim’in “Sürgünler adası” Cemil Çiçek’in “Tütüncü Güzeli” başlıklı romanlarını gazete tefrika halinde yayınlanmış. Necla Çakıldağ’ın Sanat Bahisleri adıyla yazdığı sanat eleştirileri, Kayhan Taşkıran’ın  magazin yazıları, karikatür, sağlık, radyo programları,çocuklar için hazırlanmış sayfalar  dışında , ulusal ve yerli haberlerin ağırlıkta olduğunu   gördüm.”( Kaynak Ege Telgraf; adres burada.)

mindonart / 2015