Ahmet Şevki, Antalya'daki Stüdyosunda kendi yaptığı  ışıklık altında gülümsüyor.Fotoğraftaki gözlükleri de kendi yapımı.Yakın lenslerin elde kesimine dikkat edin.

Ahmet Şevki, Antalya’daki Stüdyosunda kendi yaptığı ışıklık altında gülümsüyor.Fotoğraftaki gözlükleri de kendi yapımı.Yakın lenslerin elde kesimine dikkat edin.

Ahmet Şevki ( d.1874 Girne, ö.1959) ) , 1887 yılında  saatçi ve gözlükçü olarak çalışırken bir İngiliz müşteri elinde gördüğü fotoğraf makinasını ahşap bir gövde ve gözlük camlarından imal eder.

Kıbrıs’ın ilk Türk fotoğrafçısı olması yanısıra bu tür yetenekleri onun dehasına örnektir. 1887 Haziran ayında ilk sonucunu alır.

Kıbrıs Hükümeti'nin  Ahmet Şevki anısına bastırdığı pullar ve ilk gün zarfı.

Kıbrıs Hükümeti’nin Ahmet Şevki anısına bastırdığı pullar ve ilk gün zarfı.

Uzun süre portre ve aile fotoğrafları,stüdyo fotoğrafçılığı yapar ve foto-montajlar dener.Gün ışığını son derece ustaca kullanan Şevki, bu montajlarda zamanla ustalaşır.Fotoğraflarının arkasına saatçi ve fotoğrafçı olarak yazan Şevki,pek çok konuda yeteneklidir.Terziler için imal ettiği mankenlerden, İngiliz idaresinden ruhsatlı diş çekimine kadar farklı alanlarda çalışmıştır.

1899’da İsmet hanım ile evlenerek Lefkoşa’ya yerleşen Ahmet Şevki aydın kişiliği ile çalışmalarına eşinin de katılımını sağlar.1900-1910 yıllarında Stüdyosunda birlikte fotoğraf üretirler.

1923 yılında Antalya’ya göç eden Şevki, çalışmalarını buradaki atölyesinde sürdürür.

Ahmet Şevki ile ilgili dahası burada.

Kadir Kaba'nın Ahmet & İsmet Şevki'nin yaşamını anlattığı araştırma kitabı.

Kadir Kaba’nın Ahmet & İsmet Şevki’nin yaşamını anlattığı en kapsamlı araştırma kitabı.(Promat Basım Yayın 2007)

 mindonart / 2015