Zamanın hızla değiştirerek tükettiği insan yaşamının alışkanlıkları, virtüözler ve felsefi spekülatörler arası savaşlara tanık oldu.

Duchamp’ın “Pisuar’ı”, aslında sanat gerekleri içermeyen bir hazır malzemeydi ve sergiye gönderilme amacı bir başkaldırı eyleminden ibaretti. Geçen zaman içinde yanlış yorumlanan bu ve benzeri eylemler, maalesef adı sanat ile anılan türlü cüretkarlıklara zemin oluşturdu.

Bugün, “yeni sanat’ın” düşünce ile ön plana çıkması, bu cüretkarlığın getirdiği kolaycılıktır.

Sanat eylemi olarak ifade edilen çoğu sunum, içeriği cılız ve virtüöz’lüğü sıfır bir yeni cesaretle sergilenmiştir.Bu cılız sunumlar, eş ahbap dost ağırlayan kokteyller ile benzeri üretimleri yüreklendiren sergiler yapıyor. Aslında tam anlamı ile, farkındalık yaratma fikrine sığınmış, felsefi spekülasyonun devamı. Ne yazık ki, genç sanatçı da buna dolaylı olarak teşvik ediliyor.

“Kavramsal Sanat” kavramının  içini dolduramayan üretkenlerin, diğerlerini sanata küstüren eylemlerinin yorgunuyuz.

Kapitalizmin doymayan açlığına iyi gelen ceset sergilerinden, mega galerilerde açılan içi ve içeriği boş sergilere kadar her eylem, kendini öven bir medya bulabiliyor.Nedeni ise gayet açık, sistem birbirini besliyor.

Bir fikre yaslanıp sanat üretmekle, bir fikre yaslanıp iş üretmek çok farklı şeyler.Birisinin diğerini sıfırlama etkisi, sadece entelektüel birikimli yaratıcı dehanın tokat atabileceği bir alan olduğu için yaşamını sürdürme şansı buluyor.

100 yıl öncesinde suyu sıkılmış kavramsal sanat ve performansın bugünkü uzantılarını, taşra gezen orta oyununa benzetmek çok mu yanlış olur?

“Sanatçı” ile “Kavramsal Sanat Üreticisini” eşleştirebileceğiniz bir sıfat var mı? Yoksa bütün sanatçıların becerilerini en büyük düşünürlerin görüşlerini yorumlama tekniğine mi indirgemeliyiz?

Bunlar düşünüldüğünde ikisi de bir ömür alır, ve sanatı yapan kendine üretir. Aslında bunun bilincinde bile olunsa, yapılan bunca şov, eğlencelik yönü kabul edilerek daha samimi, ya da “farkındalık” mı diyorsunuz, her neyse o açıdan daha verimli olur.

kalfa / iki satır / mindonart 2016