Bazı fotoğrafçılar “Sokak Fotoğrafçılığı” ile “Sokak Portreciliğini” birbirine karıştırıyorlar. Halbuki bu ikisi arasında oldukça bariz farklar var.
Şöyle ki, Sokakta görüntülediğiniz bir insandan fotoğrafını çekmek için izin aldığınız ve o kişi size özel poz verdiği andan itibaren yaptığınız şey “sokak fotoğrafçılığından” çıkıp “sokak portreciliğine” dönüşüyor.

“Ne fark eder? sonuçta ortaya çıkan kare aynı olacaktır” diyebilirsiniz…
Hayır.. Ortaya aynı kare çıkmaz.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;
Diyelim ki çiçek satan bir kızı görüntülüyorsunuz…
Bir sokak portresi çektiğinizde, objektife gülümseyen bir çiçekçi kız çekersiniz… Hepsi bu. O çiçekçi kızın yüz ifadesindeki umutları, tezatları, sevgileri çekmeniz ancak “sokak fotoğrafçılığı” ile mümkündür. yani, “size özel” poz vermeden, olduğu gibi…

Bu elbette “klişe bir” örnek… çiçekçi kız, simitçi, yaşlı teyze, şemsiyeli adam…. v.s.

Ancak sokak fotoğrafçılığının içeriği bu klişe portrelerle sınırlanamayacak kadar geniştir. Sokak fotoğrafçılığı sokakta olan biten, veya olup bitmeyen herşeydir.

Bu bazen yanyana gelmesi mümkün olmayan iki olgunun, bazen bir duygunun, bazen bir rengin veya bir şeklin fotoğraflanmasıdır.

Sokakta fotoğraf çekerken aslında “bir kişiyi” çekmezsiniz… Siz sokakta olan biteni görüntülerken o kişi de sokağın parçasıdır. Portrede bu böyle değildir.

Elbette sokak portreciliği de kendi içinde başka hazlar barındırır. En azından karşınızdaki kişinin hikayesini birinci elden bilme şansınız daha fazladır. Ancak öte yandan sokak fotoğrafçılığının verdiği hazzın büyük kısmı da aslında burada gizlidir… Görüntülediğiniz karenin hikayesi esrarengizdir, yoruma açıktır, yabancıdır.

Yine çoğu insan sokak fotoğrafçılarının salt estetik kaygılarla siyah beyaz fotoğraf çektiklerini sanır… Bu bir nevi “gelenek” olmakla birlikte, asıl neden görüntüyü renk kargaşasından arındırarak duyguların ön plana çıkmasını sağlamaktır.

ve son olarak… Sokak fotoğrafçılığının size verdiği haz, size sunduğu geniş yorum açısı sokak portreciliğinde asla bulamayacağınız birşeydir.

 

Aycan Gönenç

http://www.aycangonenc.com

 

DSCF8443 copy.jpgDSCF6314.jpgDSCF6324.jpgDSCF8749.jpgDSCF9129.jpgDSCF8932.jpg