“Melez Bir Canlı / Giyilebilir Kompozisyon”

İ.E.U Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı 1.Sınıf öğrencileri, Sanat ve Tasarım dersinin dönem finalinde ilginç bir çalışma ile öne çıktılar.

Öğrencilerden, bir omurgalı canlı ve bir böcek seçerek, bunların karakteristik form, renk ve doku analizlerinin yapılması istendi.Süreç içinde , çok sayıda eskiz, kolaj ve asamblaj yapılarak melez canlının tasarımı güçlendirildi.

Yeni bir canlı tasarlayarak,bu canlıyı çağrıştıran soyut, giyilebilir bir kompozisyon hazırlayan öğrenciler, proje sürecinde sanatın birçok değişik kavram ve uygulama alanını keşfettiler.

Proje koordinasyonu ve geliştirmesini, bölümün öğretim görevlileri Dilek Himam ve Soner Göksay’ın yaptığı ve Creating a New Creature adı ile sunulan etkinliğe 22 öğrenci katıldı.Proje sürecinde öğrenciler; Makyaj ve Saç biçimlendirme çalıştayları,Sanat Söyleşi günleri,Malzeme ve doku kullanımı uygulama atölyeleri dahil çok sayıda farklı katılımcı eğitim aldılar.

Giyilebilir Kompozisyonlar,öğrencilerin seçimi dahilinde,kendileri giyerek ya da bir model kullanarak sundukları bir defile ile sonuçlandı.

İlgi ile izlenen defile sonrası öğrenciler,kompozisyonları ile jüri karşısına çıkarak eğitmenlerin yorum ve önerilerini dinlediler.

Aşağıda Melez bir Canlı projesinden fotoğraflar sunuyoruz.

mindonart / haberci / 2018

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sürecin instagram sayfası burada.