Fikri Yüceltme eğiliminin, absürd ve anlamsızlık ile ilişkisi bir başka bakış açısı sunuyor.

İnsan alışkanlıklarına ters ve kısmen rahatsız edici düşünce ve ürün üretim ve paylaşımının tohumu Avant Garde ile atılsa da bugün bu alanda üretim yapanların tükenmediğini görüyoruz.

Farklı bir bakış açısının kısmen entelektüel bir gözde ilgi çekme uğraşı, zaman zaman hastalıklı bir ilgi odağı olma ritüeline bürünüyor.

Bizarre art olarak anılan ve karşılığını, heykelden performansa kadar farklı alanlarda bulan eğilimin üreticileri , ortaya anlamsızlık ve acaipliğin yorumunu sererek, iyi huylu düşünceyi sarsma uğraşı veriyorlar.Tıpkı korku ve gerilim filmlerinin insan üzerindeki çekici etkisi gibi anlık sarsıcı buluşmalar sonrası izleyene nefes sunuyorlar.Belki de izleyen ,kısa süreliğine, birazdan bundan kurtulacağının hazzı ile, anlamsızlık, iritasyon ve korkunun sarmalına bırakıyor kendini.

Fikrin Yüceltilmesinin, Saçma/Acaip /Korkutucu/İrite Edici ayağı, sonrasında , alışılmış , bir anlamda rehavet veren sanat olgusunu hızla sarsarak amaca ulaşıyor.

Özünde, bir başkasını korkutarak eğlenen insanın hazzında, kimsenin sahip olmak ya da saklamak istemeyeceği ürünleri etrafa saçarak yaşam alanı buluyor.

İçinden sıyrılanlar ya da kalıcı olanlar ise, sadece bu yüceltilmiş fikrin değil, kendi iç dilinde bir estetik keşfedebilmiş, nitelikli teknikle üretilmiş, kısmen iyi huylu olanla uyumlu ürünler olarak yaşıyor.

Kalfa / iki satır / mindonart

Hans Bellmer / 1935