Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın Büyük Ustası Özdemir Altan’dan , Vincent Van Gogh İzinde bir Modern Sanat İmgelemi Serisi.

Sergide yer alan tek bir eser üzerinden “Has Resim” anlatılabilir.Sıradan metaforların süslediği çok sayıda resim ile işgal edilmiş sanat dünyası için büyük bir nefes..

Toplumsal gerçekliklerimizin karşısına umut ve renk ile dikilmiş bir sanatçının, pentürü içinde, formundan dokusuna kadar içten bir zaferi.

Bu zafer öylesine içten ki ,Van Gogh’un kalın macun dokulu öznelliği , Altan’ın Kolaj kökenli kompozisyonlarında sınırsız bir uyumla izleniyor.

Bir imzanın karakterini yitirmeksizin bir diğer imza ile el sıkışması…Ve tüm bunlar olurken Vincent’in zaman ötesine yolculuğu.Kim ne derse desin , yolculuğu kuran da gerçekleştiren de Altan.

Tüm duygusal kaynakların dışında resimlerdeki doku hakimiyeti ( ki bu oldukça zor , zaman zaman pop art etkisinde ama asla popülist olmayan izler taşımakta.) üst düzeyde.Keza Vincent’in en karakteristik dokusunun , en vurucu imgesi ile resminden alınıp, evrilip, özelliğini kaybetmeden yeni bir dünyaya aktarım becerisi , Altan’ın Sanatının gücünün en büyük göstergesi.

Has resim mi? Bu sergide izlenebilir.

soner göksay / mindonart / 2019