Sanat demode olabilir mi?

Günümüz sanatının galeri müze ve bienallerle sarılı tamamen yönlendirmeye açık dünyasında neyin sanat olup olmadığı sorusu önem kazanmış durumda.Çünkü en basitinden sahte bir öne çıkarma ve tanıtımla sanat olmayan niteliklerin pazarlanması başını aldı gidiyor.Sanatçı adı altında şovdan başka üretimi olmayan kimliklerin para kazanması demek , aslında bu sektörün kazanması demek.Çok büyük paralar ödeme gücündeki alıcının kara para aklama yöntemleri içinde bir seçenek haline gelmiş sanat , gözlerimizin içine bakarak yalan söylüyor.

En iyimser izlenmede bile boya sanatının, sanatın tanımı ile ilgilenmeyen kitch ve dekoratif yüzüne tanık oluyoruz.Ölçek değişti ve boya sanatı resim sanatçılarının elinden alındı.Artık masal kitabı resimleri büyük ölçeklerde yapılıyor, grafiker illüstrasyonları çoklu bilgisayar bindirmeleri ile dekoratif zeminler üretiyor.

Resmin espası , plastik zenginliği ya da öznelliği ile ilgili emek harcayan sanat yapıcıları seyrelmiş durumda.

Cumhuriyet kuşağı dönemi ve sonrasında , has sanat üretmiş üç beş sanatçı dışında kim var? (Yazı Görselleri ; Nevhiz TanyeliNevhiz Tanyeli )

Piyasanın bu dönem sanatçılarını zaten tanıdığını ve genç sanatçıların öne çıkarılması gerektiğini düşünebiliriz. Sanatçının, sanatının tanınması için yayılması yani çok üretmesi ve zaman gereksinimini göz ardı edebilirmiyiz?İşte bu, “hızlı” ünlen me beklentisi iliklerimize kadar işlemişken sanat ürer mi?

Ucuz yolla üretilmiş dekoratif görselleri , has sanattan ayırıp sanat piyasasını güçlendirebilecek bir erk var mı?

Herşey paraya teslim olmuşken kendini satma becerisinden uzak sanatçının popülist üreticiden daha şanslı olma imkanı var mı?

kalfa /mindonart / 2020

Resimler ; Nevhiz Tanyeli