millias / ophelia / model ; elizabeth siddal

 

Bugün’ün Gotik İkonu “Elizabeth Siddal” Sevgili ; Lizzie…Pre-Raphael ( Ön Raphael’ciler / Raffaello ) eğilimi, 1848’de Raphael öncesi döneme özlemle manevi değeri yükselten bir grup sanatçı , yazar , şair ile belirdi.
Bu gruptan, 1850’de Rossetti ve Hunt birlikte çalışırken Atölye’ye heyecanla giren arladaşları Deverel ; -“nasıl bir varlık keşfettim bilemezsiniz , bir kraliçe gibi , uzu boylu , görkemli ve muhteşem..” bu sözler Siddal’ın tarih yazmasının başıydı.

rossetti / model ; elizabeth siddal

Modellik yaparak bir dönemin ikonu haline gelen “Lizzie” , bunun yanısıra yapıtları bu dönemde sergilenen bir sanatçı ve şair olarak bulunduğu yılları taçlandırmıştır.


Victorian döneminde henüz alışılmamış bir güzellik anlayışını , ince uzun fiziği , kızıl saçları ile yıkarak Pre-Raphael akımın birçok resmine iz bırakmıştır.


Adı Elisabeth Siddal olan Lizzie , Rossetti tarafından binlerce kez resmedildi.Döneminde alışılmış güzellik fikrinin değişimine damga vurdu.


Siddal ve Rossetti , 10 yıl nişanlı kaldılar.Rosetti’nin seri sadakatsizliği ve Siddal’ın Laudanum bağımlılığı aşklarına hep zarar verdi.
1854’de Siddal resim kariyerine başladı.Ruskin çalışmalarını çok beğendi ve ona yıllık ödenek bağladı.
1857’de Londra’da Pre-Raphaelite sergisindeki tek kadın sanatçıydı.
Rossetti ve Ruskin , Siddal’ın hayatını yönlendiriyordu.Bundan rahatsızlık duyan Siddal Londra’yı yıllık kazancını bırakarak terk etti.Sheffield Sanat okulunda resim hayatında yalnız yürümeyi tercih etti.
1860’da Rossetti ile evlendiler.Paris’te balayı yaptılar.
Ne yazık ki , 1861’de Lizzie’nin Laudanum bağımlılığı nedeni ile bebeği ölü doğdu.


Bundan sonra Lizzie bir daja toparlayamadı ve yüksek doz Laudanum ile 1862’de vefat etti.


Lizzie ölümü sonrasında  , Gotik bir kült figür olarak tarihe geçti.

İntahar notları olarak geçen şiirleri için 7 yıl sonrasında açılan mezarında onun bedeninin hiç bozulmadığı , bakır saçlarının uzadığı söylenir.
32 yaşında ölen Siddal’ın ölümsüzlük sembolü olağanüstü mirası devam ediyor..

kalfa / mindonart / 2020