Herkesin gördüğü gibi görürsen olmaz o iş..Peki nedir herkesin gördüğü ? Sana bir standart sunup onunla yetinmeni sağlayan öğretidir,eğitimdir.Evet, bakmak ve görmek için alınan dolaylı eğitimler vardır ama günümüz dünyası sizin nasıl görmeniz gerektiğini belli alternatiflerle zenginleştirerek pazarlar.Ve bu alternatifleri formüle ederek teknik standart belirler, isimlendirir.Fotoğraf sektörü, sanatı, alışkanlıkları bu standartlarla kuşatılmıştır ve bu teknikleri hatmetmişlerin eleştirel kıskacı altında görme becerinizi zenginleştirmeye çalışırsınız.

Resim bakma ve görme standartlarının yorum ve keşfine daha açık olmakla beraber buradaki beceri ve yaratıcılığı okuma yeterliliği de aynı eğitime gereksinim duyduğu içindir ki fotoğrafa nazaran günümüz koşullarında bile kitlesel paylaşımı daha sınırlıdır.Çünkü en başta az üretilebilir, yaratıcılık ve özgün teknik becerisi güç değerlendirilir.

Fotoğrafı bir Rönesans resmi gibi yorumlamak için belli bir kompozisyon ve renk algısı başlangıç olarak işe yarayabilir.. Ama sadece bir Rönesans resmini kopyalamak bile hangi güçlüklerle karşılaşacağımızı net gösterir.En başta kişisel bir virtüözlük , beceri , deneyim ihtiyacınız olacaktır.

Özetle , herkesin gördüğü gibi olmaz..

 

 

Bir Karakalem “Ot” çalışması ; Bas bas bağırıyor ; ben fotoğraftan çalışıldım !

Ortalama bir kalem deneyimi.Herkes burada güzel bir Ot görecektir ; sorgusuz beğenilme adayı !

Bir sanatçı deseni mi ? Hayır ! Kendini sanatçı olarak tanımlamak tekel işi değil…Ama etiketten fazlası olmalı.

Eğitilmiş göze tatmin sağlayamazsınız..

Kopmalısınız Fotoğraftan , Fotoğrafı çeken kopamamışsa da..

İçeriği deşmeden , bir Karakalem çalışmayla olmaz o iş…

O nedenle ; Akademik geçmiş olması önemli değil , ama geçmişi bir kurcalamalıyım.Affola…

Bakmak ; farklı açıdan , farklı gözle , farklı yorumla…

Vasatı anlamak , Vasat anılmamak için.

Resim zor iştir..

 

 

Brutal Touch / mindonart / 2020

Desenler ; Lautrec / Schiele / Daumier