fotoğraf ; Hannes KLİAN

 

Sanatçı kavramına uzak kalalım diye düpedüz hedef saptırmadır ; -kavramı aslından uzaklaştırırsın,sahibi kullanamaz olur.Hangi memlekette vasat bir şarkıcı ,dansöz sanatçı’dır?Singer’dır (Şarkıcı), Pop Singer’dır , Dancer’dır falan filan..

Art , Artist vb.kavramlar bile duvara çarpınca,emeği ile farklı bir “yeniden ortaya çıkarma” işini yapanlara denmiştir “Artist “, işlere de , yapıt bazında sorgulamadan, Artwork demiş geçmiştir.Bu memlekette şehrin dışına çık , kime sanatçıyım diyeceksin?Dinler bireysel yaratıcılığın adının anılmasını sevmezler.Sanatçı boşluktan ve yoktan yeni bir dünya yaratır.Aslında ne zavallı bir bakış açısıdır ; yaratılmışların yaratma eyleminden rahatsız olmak.Sanatın bu gücünden rahatsız olan toplumsal olgunun kasıtlı hedef şaşıtmasıdır sanatçı kavramının dansöz’e yüklenmesi..

…………

Halk müziğinde, bazı türkülerin kim tarafından bestelendiği , sözlerinin kime ait olduğu bilinmez. Bazı Türkülerin içinde bu bilgiler olur.

Bazısı-ki bunlar doğaçlama müzik yaparlar-mahlasları ile kim tarafından yapıldığını , belli eder. Ama halk müziğinde bir namenin Türkü olarak adlandırımabilmesi için uzun süre geçmesi gerekir. O süre içerisinde ezgi ve sözler değişir,    Türküler göçer,ve yeniden değişir. En sonunda yörelere göre belirgin bir , tarza sahip olur.Çalan , söylelen insanların ruhlarındaki özellikler siner.

Bazı türkülerin sözleri aynı ezgisi farklıdır, bazısının ezgisi aynı sözleri farklıdır. Bazı türkülerin, ilk çıktığı zamanki hali ile zamanla aldığı biçim bilinir.

Örneğin izmir’in Kavakları türküsündeki gibi… halk müziği icracılarından bazıları zamanla sanatçı olurlar.Bütün bunları neden mi söylüyorum? Sadece iyi icracı olarak sanatçı olunmaz.Bunun için çok daha büyük bir derinlik, duygusal güç ve zeka gerekir.Yorum gücü gerekir. Aynı şey resim, tiyatro, dans, sinema , şiir gibi tüm diğer sanatlar için geçerlidir.Sanatçı olmak çok zor bir şeydir. El ustalığı başka birşey, bir sanatçı olarak resim sanatçısı olmak farklıdır. Sanatçı her zaman daha azdır…

Kendine sanatçı diyen , ya da sanatçı ünvanı verilenlerle , onların arasındaki farkı anlamak her anlamda donanımlı insanların işidir…

suat gümrükcü / mindonart / 2020