P R O S P E K T Ü S

   Konunun, herkes tarafından anlaşılmasını sağlamak için hazırlanan ve azami düzeyde basite indirgenmiş açıklamalardan oluşan bir dizi yazıydı masumken.

Oysa basite indirgenmiş olması, tanımladığını basitleştirebilirdi. Made in U.S.A ; … çok meraklıydılar, standart oluşturma konusunda.

Her tarifi , standart (?) bir insanının algısında kolayca yer edebilecek , basit tanımlarla ürettiler. Her şeye bir prospektüs hazırlandı.

İlaç için olanı ciddiyetini korurken , diğerine kullanım kılavuzu dediler.Ve insanlar, herkesten farklı olmak bu kadar doğalken , kullanım kılavuzlarının herkes için olduğunu düşündüler.

Belki de farklı bir yolu yoktu , mecbur oldular yani…Prospektüs furyası şablon algısı yarattı. Şablon algısı , sıradanlık.Ve, biricik olmanın en büyük armağanı , akıl noksanı yaratıcılık ; sıralı yazılı tariflere yüz vermeden , okyanusta dalgaların taşıdığı bir şişe içinde, küçük bir özel not olarak değerini korudu…….

Sanat’ı anlamanın kılavuzu ; yüzlerce kitap , felsefeciler ve sözler , yıllar süren takık tetkikler , uçan aşk , sağlam sevgi , duygusal zeka ve deneyim….

Şişe içinde gezen birkaç satır not kadar yalnız…

Bu yüzden Sanat sıradan olamaz…

kalfa / iki satır / mindonart / 2020