Bilgisayar çıktı mertlik bozuldu…
Aslında devinen dünyanın yeni sanat anlayışı biçimleniyor belki de..Geçiş dönemlerini bir biz mi yaşadık.Gelip geçiciliğimizi bilmemiz,bunun her gün farkında olduğumuz anlamına gelmiyor.
Yeni biçimlenen Sanat artık sanatçıların elinde değil mi?Yoksa bilgisayar için tasarlanmış bir programın hazır verilerini kopya etmek yeni bir sanatçı türü tanımı mı çıkaracak?Öyle ya yaratıcılık eksildiğinde sanat eksilmez mi?
Fotoğrafı haklayalı yıllar oldu.

Hyperrealism binlerce insanın uğraşı.Hepsi hayran bırakıyor,hepsi şaşırtıyor.Bu teknik deha üretimleri,içten özgün bir çalışmanın yanında nasıl tanımlanabilir.Hangisi uzun süre konuşturur?
Yeni sanatçı Contemporary tanımı altında tembelliği görev edinmiş bir şov ustası olabilir mi?
Emeğe değer verme konusunda içtenliği şaibeli insanoğlu için bir çıkış olabilir mi , hemen anlaşılamamak.      Hyperrealism bu konuda ne iyi örnektir ; Kısa süreli şaşkınlık duygusu , yerini , (fotoğraf ile yarışma başarısını hakkıyla  elde etmiş sanatçının çalışması için ) hemen akabinde “ama fotoğraf”.. değersizleştirmesine terk etmez mi?

 

 

 ” Özgünlük ” , belki de bu nankörlüğe karşı en iyi silahtır.

Özgünü anlamak , sadece iyi bir göz ile , emeğe hayranlık duymak ile ilgili değildir.
Kopya kolaydır… İnternet çöplüğü , çöp doludur.Keşfedilmeye değerler de , bu yığın içindeyken , emeksiz sonuca  gitme isteği işler mi?
Sorup durmak gerek..

Bugünün Sanatının ardındakilerin kaçı Sanatçı?

resimler ; henri rousseau

kalfa / mindonart / 2020