[2/2 16:02] OSMAN SEÇKİN: Bir Felsefe grubunda bir arkadaş “İçimiz’e yaptığımız yolculukta kişiliğimizi mi keşfederiz,yoksa yeni bir kişilik mi inşa ederiz?”diye sordu,yanıtım bu oldu..


[2/2 16:02] OSMAN SEÇKİN: Saat 05:46.Yağmurlu,fırtınalı,şimşekli,depremli İzmir sabahından…Bu soru ilk okunduğunda ham,mekanik tınısı olan bir soru ; bile değil.

İçimizde ki çoçuk,öz benlik,içe bakış,tefekkür kavramlarına bile yaklaşamamış.İçimize yolculuk için bileti kim kesiyor?Bu yolculuğa kim müşteri?Bir ömür ;bir kişi,bir ADAM olmaya yetmezken…İçe dönüp düşünüp,içgörü geliştirip,yeni kişilikler kazanılmaz.

İnsanın kendine has yapısal tözü vardır.Kan(..genetik)konuşmaz.İnsan ilişkide varolur.Natura gidebileceğimiz rafı çizer.Şifre verir.Nurture (çevre,kültür)şifreyi çöze(bili)r.İçe yolculuklar tek başınalıktır.İlişkide solitude(huzurlu yalnızlık)’lar’ın karşılaşmasında İNSAN/KİŞİ olunur.Değişim,gelişim illâ ki eylemsellikle,sorumlulukla,bunun kazandırdığı özerklik/özgürlükle,olmak cesaretiyle mümkündür.Kelebek/tırtıl,yumurta/civciv örneğini anımsayalım.

Henri Berrgson 19.y.y filozofu olup bilimin yetmediğinden dem vurup SEZGİCİLİĞİ anlatmıştır.Sezgi içime doğdu falcılığı değildir.Zengin,geniş yaşantılamanın,uyarılmanın gözleri dışa açmasıdır.Köy çoçuğu şehir çoçuğu farkı gibi.Koca Yunus ” Bir ben vardur,ben’de benden içeru.”dediğinde tüm şöhretlerden,hazretlerden önce hepimize esin vermiştir.Dış Dünya’da doğru odun taşıyıp içerde erdemli olma sürecini imler.Kişi kendinin mimarıdır lafı da insana külfettir.Yaptığın yapamadığın her şeyden sorumlu olmak dayanılmazdır.İnsan sosyal ve tarihsel bir varlıkken.

Romancı Carlos Fuentes ödül konuşmasında der ki;Kendi içine gir ve dünyayı keşfet.Ama şöyle de der.Dünya’ya açıl ve kendini keşfet.”Ben kendim olarak kimim?”O.S diye sorduğumda BEN özne olmak isteyen benliğimin çekirdeğidir.KENDİM tek başına/yalnız bir varlığımdır.KENDİLİĞİM yaşantılarımdan süzülen içimin içi’dir.KİMLİĞİM kartvizitim de yazılı bilgiler, Devletin verdiği numaralardır.KARAKTERİM iklim gibidir.Mizacın/huy’un görece durağan ,sezilir,kestirilebilir yanlarıdır.

Sonuç’ta bu soru Bergson’un düalizmini (Descartes’dan farklı)anlamamış bir insanın kişisel gelişim kitaplarına fazla maruz kalmasının mekamistik,50 dak’da filanca??? türü kitaplardan uyuşmasının ürünüdür .Kişisel gelişim olmaz.Kişilerle kişi/lik olur.Konserve kutularımızda(araba,ev) gömülmeyelim.Ancak zaman zaman geri çekilip, yalnız kalıp özgün balımızı süzelim.

Saygım ve sevgimle selâm.”Yağmur yağıyor…..”

IMG-20200421-WA0004.jpg Osman Seçkin ; Şubat 2021 / mindonart