Eser ; Kasım Koçak

“Kıskançlığın beslediği sanat” 21.yy üretimleri..

Sanatın sanatçının elinden alınıp güçlü yan ürünler ve teknoloji olanaklarının teknik gücü sayesinde özgün yapıtın kalıcılığına kocaman bir soru işareti eklendi.Görsel sanatların her alanında üretim yapanlar kimin ne yaptığıyla değil nasıl yaptığı ile ilgilenir oldular.Bu tuzağa fotoğrafçısından ressamına heykelcisine kadar düşmeyen kalmadı.Sosyal medyada iyi video çeken , aktif kullanıcı kendini pazarlama derdine düştüğünden beri emeğin taçlandırdığı üretimlere rastlamaz olduk.

Sanatın , yaratıcılık ve virtüözlük birlikteliğinde , “yaratıcılık” gözün hızla yakaladığının peşine düşerek kendini köreltme riski altında.İyi sanat ile kötü üretim farkını anlayacak gözün fazla olmaması bu riski körüklüyor.

Kıskançlık motivasyon değil kolaycılık ile ilişkide.Günümüz sanatçısı fikir peşinde , sabırsız ve hızlı.

Bugün çarpıcı bulduğunuz bir fikrin aynısını aynı anda dünyanın birkaç yerinde izleyebiliyorsunuz.Yetenek taklit edilemez.Ediliyor!Çünkü günün sanatçısı kişisel başarı ve emeğinin karşılığını performans ile alabiliyor.Eseri ile değil.

Çok sayıda yetenekli ama birbirinin aynı olduğunu gördüğümüz ,tanık olduğumuz üreten var.Kopyalamak bu sonsuz boşlukta göze çarpmaz zannediyorlar.Aksine hızla çarpıyor.Konunun meraklıları bunun da izini hızla sürüyor.

Has sanatı yapanlar artık toplumdan ve internet teknolojisinden daha izole olanlar.Onlar, zamanın içinde eserleri ile kalacak olanlar.

( Eserler ,Çağdaş sanatçılarımızdan Kasım Koçak’ın figüratif has resim pentürlerinden seçilmiştir. )

Kalfa / mindonart / 2021

Eser ; Kasım Koçak