Ralph Goings

Hiperrealizm

Fotoğraftan ayırd edilemeyecek kadar gerçekçi resimler..

Fotoğrafın tüm olanakları ile kadrajlanmış imgenin taklidi.

Sanatsal yaratıcılıktaki , boşluktan forma evrilen belirsizliğin , o yeni evrendeki dönüşünüm olmadığı , salt virtüözlüğü ön plana çıkaran eylem.

Hayret uyandırıcı.., günümüz dünyasında törpülenmiş sabrın , çelikten bir ifadesi olarak da hayranlığı hakediyor.

Bu şaşırtıcı , aslın aslına birebir benzer kopyası , el emeğinin değerini herkesin denemeye cesaret edemeyeceği bir kulvarda taçlandırıyor.

Tüm bu şaşırtıcı gücüne rağmen , fotoğraftan bir portrenin tıpkı basımı ne kadar sanat ?

Soru böyle sorulduğu zaman, bunun, bu yüce virtüözlüğü hazmedemeyen bir bakış açısı olduğu düşünülebilir.Ancak teknolojinin tüm olanaklarını kullanan bu sanatkarlar için durum göründüğünden kolaydır.

( Doğum sancısı çekmeden sezeryan..)

Bugün insan gözünün göremediği çözünürlüğü optik beceriler ile yakalayan kameraların , bir portreyi nasıl sunduğunu düşünün..

Kei Mieno

Cildin tüm yapısını neredeyse mikroskop altında inceler gibi görerek , bu yapı hakkında keskin görseller elde etmek artık oldukça kolay.Virtüözün , bir fotoğraftaki gözü on katı büyütüp , projeksiyon yardımı ile kusursuz ölçeklendirdiği portrede milim atlamadan yapması , iyi bir ışık , boya ve fırça kullanma becerisine bakıyor.Yağ kullanarak uzattığı seansların , heyecan gereksinimi olmadığından bahsedebiliriz.Resmi bozma korkusu , belirsizlik içindeki arayıştadır.Burada baskın olanın sadece el becerisi olduğu düşünülünce , çalışma , ertesi günü kaldığı yerden aynı tutarlılıkla sürebilir.

Kei Mieno

Avant Garde oluşumlar içinde 60’ların foto gerçekçilerini incelediğinizde, bugün değişen ya da gelişenin bu sanatkarlar değil,fotoğraf teknolojisi olduğunu anlarsınız.

Her ne koşulda olursa olsun fotoğrafla yarışan insanın el becerisinin sınırları bellidir.

Bugün , Hyperrealizm aslında fotoğrafın yakaladığı bir kavramdır.Her ne kadar bazı ressamların seçimi olarak foto gerçekçi resmi tanımlasa da..

Ve son olarak ; fazla iddialı gelebilir ama..,


Foto gerçekçilik artık sanat değil…”